Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Ближні печери

Про печеру

У 1057 р. преподобний Антоній, який прагнув до усамітнення, старшим серед братії поставив преподобного Варлаама, який став першим києвопечерським ігуменом. Сам же він переселився на інший схил, де викопав для себе нову підземну келію — нині Ближні печери. Але і тут незабаром навколо преподобного Антонія зібралися ченці. Так виникли два комплекси печер підземного монастиря: Ближні, або Антонієві і Дальні, або Феодосієві.

У 1240 р. орди хана Батия зруйнували Київ, а разом з ним — і Києво-Печерський монастир. Відомості про печери, що відносяться до цього часу, досить незначні. Відомо лише, що лаврські печери знову на довгий час стають місцем проживання ченців, а також місцем поховання захисників Києва. У Ближніх печерах є великі ніші, заповнені людськими кістками, які ймовірно є такими похованнями.

Період другої половини XIII кінця XVI століть в історичній науці залишається невивченим, що пояснюється відсутністю письмових джерел. Практично ніяких документів цього періоду про історію печер до наших днів не дійшло. Окремі свідчення, що дійшли до нас, відносяться в основному до XVI — початку XVII століття. Вельми цікаві описи лаврських печер такими мандрівниками, як інок Зосима (1420 р.), князь Андрій Володимирович, барон Сигізмунд Герберштейн (1486-1563), Олександр Гваньїні (1538-1614), Мартін Груневіч (1559 — після 1606), Станіслав Сарницький. Але особливо цікаві записки Еріха Лясоти (народ. бл. 1550 р.), який перебував на службі у імператора Рудольфа II і за його дорученням їздив у 1594 р. з посольством до запорізьких козаків.

Перебуваючи в Києві, він відвідав Печерську Лавру, залишивши про це спогади. Зокрема, він пише, що печери мають багато ходів, «які бувають в ріст людини, а де-не-де такі низькі, що треба нагинатися, але вони такі широкі, що двоє можуть розминутися... Вхід оброблений майже так само, як це буває при входах до шахти». У Ближніх печерах Еріх Лясота звернув увагу на дві підземні церкви, «в яких щосуботи правиться обідня».


11 жовтня - свято преподобних отців Печерських (Ближніх печер)


Наразі стародавні Антонієві і Феодосієві печери відкриті щодня з 9.00 ранку до 16.00 вечора для всіх бажаючих поклонитися святим нетлінним мощам преподобних отців Печерських.


 

Карта

Схема печер

Глибина залягання — 10-15 метрів.

Довжина лабіринту — 383 метра.

Церкви лабіринту розташовані в його південно-східній половині.

А. Підземна церква Введення Пресвятої Богородиці.
Б. Підземна церква преп. Антонія Печерського.
В. Підземна церква преп. Варлаама, ігумена Печерського.

Г. Місце, позначене як келія преп. Антонія на карті 1638 р.
Д. Місце, позначене як келія преп. Антонія з 1795 р.

Мощі 73 святих, супроводжувані табличками з іменами і іконами, почивають в 48 дерев'яних раках, включаючи у вказану кількість 2 подвійні з мощами 4 подвижників, 1 дерев'яну колоду, 9 «затворів» — древні поховальні ніші, 1 обштукатурену крипту, в якій лежать мощі 12 подвижників, і 1 приховане під спудом місце, де залишилися необрітенні мощі прп. Антонія Печерського. Більшість ікон середини XIX ст. На мощі в раках і крипті надіті облачення. В деяких раках залишені непокритими кисті рук, які наочно свідчать про нетління.

Список святих

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту