Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Загальна інформація

Свята Успенська Києво-Печерська Лавра є першим і найдавнішим монастирем на території сучасної України. Тільки три монастирські обителі мають в Україні в даний час статус лаври і освячені на честь Успіння Пресвятої Богородиці — Києво-Печерська, Почаївська і Святогірська. Це свідчить про особливе шанування Пресвятої Богородиці нашим православним народом, а також зв’язок монашества на Русі і древньої обителі Успіння Богоматері на Горі Афон.

Заснований монастир в середині XI століття преподобними Антонієм і Феодосієм Печерськими. Зараз в печерах монастиря покояться нетлінні мощі понад 120 святих. Деякі з угодників Божих відомі всьому світу: преподобний Нестор Літописець, преподобний Ілля Муромець (його ратні подвиги описані в билинах, але це не вигаданий казковий персонаж, а реально існуючий богатир-воїн, який згодом прийняв чернечий постриг), преподобний Агапіт Печерський, лікар безкорисливий. По молитвам до всіх преподобних отців Києво-Печерських вже тисячоліття відбуваються чудеса і зцілення.

Засновники колиски монашества на Русі — преподобні Антоній і Феодосій Печерські за Промислом Божим також спочивають своїми святими мощами в печерах, але під спудом, приховані, віриться, до часу, від очей людських. Всі угодники, що просяяли духовними подвигами в Києво-Печерській Лаврі, несуть в своїх молитвах і зараз перед Престолом Божим піклування про нас, хто до них зі своїми скорботами і негараздами в молитвах звертаються за допомогою.

Територія Києво-Печерського монастиря займає понад двадцять гектарів. Він розташований в центрі столиці України — Києві, який ще з IX століття, як сказано в «Повісті минулих літ» (труд преподобного Києво-Печерського Нестора Літописця), іменується «матір’ю городам руським». Тут знаходиться більше ста споруд, в число яких входить безліч церков. У недільний день в Лаврі звершується до десяти Божественних Літургій. Але і в будні дні в різних храмах обителі постійно звершуються богослужіння. Шість древніх підземних храмів монастиря знаходяться в Дальніх і Ближніх печерах.

На жаль, в даний час найдавніший з монастирів Русі розділений на дві частини — так звані Нижню і Верхню Лаври. У Нижній Лаврі, де знаходяться печери, розташовано нині діючий монастир, а Верхня її частина знаходиться у відомстві Міністерства культури України і являє собою Національний історико-культурний заповідник. Братія монастиря регулярно звершує богослужіння в Трапезному храмі Преподобних Антонія і Феодосія Печерських і головному храмі обителі — Успенському соборі.

У стінах Києво-Печерської Лаври зараз працюють відроджена в 1989 році Київська духовна семінарія, а з 1992 року — Київська духовна академія, будівля якої раніше розташовувалася в одному з районів столиці — Подолі, де в даний час діє найвідоміший світський вищий навчальний заклад — Києво- Могилянська академія.

Резиденція Предстоятеля Української Православної Церкви і Синодальні відділи знаходяться на території діючого Печерського монастиря, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України є священноархімандритом Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

;