Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Що відвідати

Історично Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра розташовувалася на великій території, яка в даний час умовно розділена на дві частини. У так званій Верхній Лаврі функціонує Національний історико-культурний заповідник, а в Нижній її частині діє чоловічий монастир, де подвизаються монахи і щодня підносяться молитви.

Сучасна Києво-Печерська Лавра займає територію Ближніх та Дальніх печер і декілька корпусів колишньої лаврської богадільні. Увійшовши в Печерські ворота, ми бачимо вулицю, що йде уздовж монастирського саду, розбитого по обидві сторони критої виноградником галереї. З верхньої точки відкривається мальовничий вид на монастирський сад з вуликами, на річку Дніпро і Лівий берег.

003Від Ближніх печер до Дальніх в другій половині XVII ст. була прокладена крита галерея, подібна до тієї, яка від Верхньої Лаври спускається до Ближніх печер. Повторюючи лінії Печерських пагорбів, галереї підкреслюють і доповнюють красу лаврського пейзажу. У будь-яку погоду під їх зводами можна безпечно подолати крутизну лаврських схилів, милуючись природою та архітектурою святої обителі. У 1869 р. галерея між Ближніми та Дальніми печерами була реконструйована за проектом ченця Евкарпія і не зазнала істотних змін до сьогоднішнього дня.

Щоб побачити панораму Нижньої Лаври, обійдемо уздовж огорожі монастирський сад і зупинимося перед спуском у поклонного хреста, встановленого в пам’ять 2000-ліття Різдва Христового. Тут відкривається широкий огляд території Ближніх і Дальніх печер.

004У надрах пагорба, з якого ми оглядаємо околицю, під садом знаходяться Ближні, або Антонієві, печери; всередині протилежного пагорба (що знаходиться на більш віддаленій відстані від Великої церкви) — печери Дальні, або Феодосієві.

Насолодившись красою наземної частини, з великим благоговінням спустимося в ті святі місця, які дали початок не тільки Києво-Печерській Лаврі, а послужили колискою чернецтва Святої Русі.

Головне місце, куди стікаються всі паломники, туристи і просто зацікавлені люди — це печери Києво-Печерського монастиря. Дальні і Ближні печери були викопані засновниками обителі майже тисячу років тому і названі по іменах цих засновників — Антонієві і Феодосієві відповідно. Спочатку братія монастиря жили і несли духовні подвиги в цих печерах, але потім були побудовані братські корпуси, храми, почалося улаштування чернечого життя по спільножитньому уставу. Зараз незримо молитовно з нами перебувають святими мощами в печерах Лаври понад сто двадцять угодників Божих.

005Господь так мудро влаштував, що перш ніж помолитися преподобним Печерським, стоячи перед їх мощами і серцем відчувши красу їх духовних подвигів, оку людському відкривається зовнішня благоліпність і краса монашеської обителі. Як правило, знайомство зі святинями Лаври починається з наземної її частини.

Над Ближніми печерами знаходяться Хрестовоздвиженський храм і храм на честь усіх преподобних Печерських, який ще називають «Теплим». На площі перед Антонієвими печерами встановлено вертеп, який є традиційним атрибутом Різдвяного періоду, але тут він знаходиться цілий рік і нагадує нам усім про те, з чого почався період земного життя Христа Спасителя.

Христос почав Своє життя в Печері Різдва, так і Свята Києво-Печерська Лавра почала існування, здійснюючи про себе задум Божий, передбачений апостолом Андрієм, з того, що Святий Дух привів ченців-молитовників в печери на Київських пагорбах нести духовні подвиги.006

Пройшовши по галереї від Ближніх печер до Дальніх, ми побачимо Аннозачатіївський храм, що знаходиться безпосередньо над Дальніми печерами, і храм Різдва Пресвятої Богородиці (Академічний), на місці якого близько тисячі років тому був побудований перший дерев’яний храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці.

На території, що оточує храм Різдва Пресвятої Богородиці, розташоване монастирське кладовище, де свій останній притулок знайшли не тільки насельники монастиря, що жили в різні часи, але й відомі державні діячі. Сюди ж паломники йдуть вшанувати світлу пам’ять знайшовшого упокоєння в Господі Предстоятеля Української Православної Церкви (1992-2014) Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана).

007Між Ближніми та Дальніми печерами, в найнижчій точці Лаври, знаходяться колодязі святих Антонія і Феодосія, а також храм на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело», в якому зараз зберігається святиня, що належить одному з найзнаменитіших Печерських преподобних — шапка преподобного Марка Гробокопателя.

До речі, серед святих Києво-Печерської Лаври ми зустрічаємо таких великих подвижників, як преподобний Варлаам Печерський, другий ігумен монастиря, преподобний Агапіт, лікар безвідплатний, преподобний Нестор Літописець, преподобний Ілля з граду Мурома і безліч інших святих, які своїм доброчесним життям заслужили таку милість, що вже зараз знаходяться в чертогах Отця Небесного і моляться за всіх, хто просить про допомогу.

008Біля входу до Нижньої Лаври (біля кінцевої зупинки громадського транспорту) знаходиться пам’ятник преподобному Нестору Літописцю. У самій же Лаврі встановлено пам’ятники засновникам монастиря преподобним Антонію та Феодосію Печерським, просвітителям слов’ян святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію.

Якщо ми пройдемо з вулиці під святими вратами Троїцької або Всіхсвятської церкви, або через Печерні Південні врата з Нижньої Лаври, можна потрапити в так звану Верхню Лавру.

Крім безлічі музеїв на території Верхньої Лаври розташовані величний собор Успіння Пресвятої Богородиці та храм преподобних Антонія і Феодосія Печерських з Трапезною палатою.

009Напевно, кожен, хто вперше відвідує Києво-Печерську Лавру або є постійним парафіянином, прагне побувати в них. Ці величні храми відкриті під час звершення богослужінь згідно з розкладом.

Інші стародавні храми, розташовані на верхній території, (Надбрамна церква в ім’я Святої Трійці і храм Всіх святих над Економічною брамою), а також Лаврська дзвіниця відкриті для звершення богослужінь, для відвідування паломницькими групами, віруючими не завжди, деякі — тільки раз чи кілька разів на рік на престольні або інші свята.

Щоб зрозуміти всю велич архітектурного ансамблю, композиційне розташування стародавніх і відновлених будівель монастиря, не потрібно йти далеко. Зовсім поруч, біля Трапезного храму розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається прекрасний вид на територію Нижньої Лаври та Лівий берег столиці.010

Щорічно в різні періоди на території Лаври проходять виставки та ярмарки, приурочені до тих чи інших великих християнських свят: Покровська, Різдвяна, Стрітенська, Благовіщенська і інші.

Лавра завжди готова прийняти і втішити кожне серце, яке шукає істину. Печери і храми відкриті для всіх, хто бажає спасіння і вічної радості. Віримо, що заступництвом Пресвятої Богородиці, уділом Якої є Києво-Печерський монастир, і молитвами угодників Божих Печерських Господь збереже давню обитель довіку!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: