Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Мч. Іоанн младенець (983)

Ioann_mld1

Пам’ять 25 липня

Про згаданих в «Посланні» варягах «Повість минулих літ» повідомляє під 983 р. У цьому році князь Володимир, ще язичник, здійснив вдалий похід на плем’я ятвягів і після повернення до Києва зробив подячне поклоніння ідолам.

У Лаврентіївському літописі читаємо: «Іде Володимер на явтяги, і переміг явтяги, і взяв землю їх, і йде до Києва, і творить требу ідолам з людьми своїми». При цьому старійшини і бояри запропонували вибрати отрока або дівицю для принесення в жертву язичницьким божествам: «І сказали старці і боляре: «Мечемо жеребки на отрока і дівицю: на нього ж впаде, того заріжемо богам».

Тим часом в Києві, на місці майбутнього будівництва князем Володимиром Десятинної церкви Пресвятої Богородиці, жив разом з сином якийсь варяг, який переселився з Греції і сповідував християнську віру. Саме на цього отрока і жереб упав.

Коли язичники прийшли до варяга, він викрив їх віру і відкрито визнав християнство, додавши: «Не дам свого сина бісам!» Тоді язичники привели до будинку варяга озброєний натовп, зламали огорожу навколо двору і знову зажадали видачі отрока. Стоячи з сином на сінях будинку, варяг повторив відмову.

Про подальше літопис говорить: «І посікли сіни під ними і так побили їх. І не знає ніхто, де поклали їх».

В одному з житійних збірників XV століття під 12 (25) липня обидва мученика, отець і син, вже названі за іменами: Феодор і Іоанн.

Карта Ближніх печер 1703 року вказує у великій братській усипальниці навпроти підземної Введенської церкви мощі з ім’ям «Іоанн», які на плані 1769-1789 рр. вже мають підпис «св. Іоанн отрок», а в 1795 році відзначені як мощі «святого мученика Іоанна младенця».

Митрополит Київський Євгеній (Болховітінов) повідомив про них (1832): «Іоанн, немовля, син варяга, убієнного ідольськими жрецями в 983 р. за Несторовим літописом, хоча в Несторовий час і невідомо ще було, де отець і син були заховані».

Намагаючись відповісти на питання, як мощі святого Іоанна опинилися в печерах, Е. Голубинський припускав, «що про місце їх поховання було упізнано за якимось одкровенням». Рака з мощами святого мученика Іоанна, якого разом з його батьком звуть Первомучениками Русі, і нині перебуває в тій же усипальниці.