Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Прп. Матвій Прозорливий (1085)

Sobor Blizhnih

Пам’ять 18 жовтня

Цей блаженний отець Матвій Печерський не тільки ім’ям поревнував першому із євангелістів, але, як тому було дано бачити Ефіопську країну і викривати її в невірі, так і цей блаженний, перебувая в іночестві в Печерському святому монастирі, в дні святих первоначальників тої святої обителі, за великі свої подвиги отримав від Бога обдарування — бачити ясно обличчя підземних ефіопів, бісів, викривати їх потаємні підступи і відкривати на велику користь тим, хто спасається.

Цей блаженний старець, стоячи один раз в церкві на своєму місці і охопивши поглядом всю братію, яка стояла по всім сторонам і співала, побачив біса, який обходив їх в образі воїна; він на краях риз своїх носив липкі квіти, і кладучи на квітку щось зле, кидав її на кого-небудь. І якщо квітка прилипала до кого-небудь із співаючої братії, в тому після малого стояння слабшала увага і, знайшовши собі який-небудь привід, він виходив із церкви і йшов до своєї келії, де спав, не повертаючись більше до церкви на спів. Якщо ж кидав на кого, але квітка не приставала, той стояв міцно на співі, поки не відспівували утреню, і тоді відправлявся в свою келію. Бачивши це, старець розповів про те братії, і всі остерігалися виходити із церкви.

У цього старця був звичай останнім виходити із церкви після утрені, коли братія розходилася по келіях. Одного разу він вийшов і сів під церковним билом, бажаючи трохи заснути, тому що келія його була далеко від церкви. І він побачив, що великий натовп йде від монастирських воріт і, придивившись, побачив одного біса, що з гордістю сидить на свині, і безліч інших, що йдуть навколо нього. І запитав їх старець: «Куди ви йдете?» Біс, що сидить на свині, відповідав: «За Михайлом Тоболковичем». Старець же, осінивши себе хрестом, пішов до своєї келії — вже був світанок дня — і, зрозумівши видіння, сказав учневі своєму: «Піди запитай, чи в келії Михайло». Той пішов запитати, і йому відповідали: «Сьогодні після утрені він вийшов за монастирську огорожу». Старець повідав видіння ігумену і найстаршій братії. Закликавши брата, ігумен запитав брата про його поведінку і, наставивши його словом повчання, відпустив його в келію. Преподобний же Матвій, будучи прозорливий, і іншу братію з любов’ю навчав сидіти в келії, постійно згадувати Бога і молитися за свої гріхи.

При цьому преподобному Матвії преставився блаженний ігумен Феодосій, і Стефан став ігуменом на його місце, а після Стефана — Никон. При Никоні було Матвію таке видіння. Одного разу, стоячи за утренею, він підняв очі, бажаючи бачити ігумена, блаженного Никона, і побачив віслюка, що стояв на ігуменському місці; він зрозумів, що ігумен не прийшов до утрені, і розповів йому про те. Ігумен, прийнявши це одкровення як покарання, багато каявся, і з тих пір, відкладаючи не тільки лінощі, а й будь-яку необхідну монастирську справу, намагався перш за всіх приходити до церкви, так що після цього напоумлення він швидше досяг блаженної святості.

Також і багатьох інших видінь удостоївся цей блаженний старець і розповідав їх на користь братії. Досягнувши доброї старості, він почив у Бозі в доброму сповіданні; його чесні мощі лежать нетлінно в печері зі святими отцями, а сам він молиться за нас.

«Послання» Печерського ченця Полікарпа до свого ігумена Акиндина згадує також про участь преподобного Матвія з іншими подвижниками в зціленні св. Никити, який самовільно пішов в затвор і став жертвою бісівського зваблення, але згодом, виправившись, стяжав великі доброчесності і удостоївся бути єпископом Новгородським.

Мощі преподобного Матвія спочивають в Ближніх печерах, на картах яких вони відзначаються з 1638 року. З невідомої причини карти Ближніх печер 1638 і 1661 років вказують мощі преподобного Матвія двічі, в обох випадках називаючи подвижника володарем дару прозорливості.

Пам’ять святому Матвію звершується 18 (5 за ст. ст.) жовтня разом з преподобними Даміаном і Єремією.