Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Дальні печери

Про печеру

Існує кілька думок про те, коли саме преподобний Антоній оселився в одній з Варязьких печер, що становлять частину нинішніх Дальніх печер, але більшість вчених відносять цю подію до 1051 г. І саме цю дату прийнято вважати датою заснування Києво-Печерського монастиря.

Коли навколо преподобного Антонія зібралося 12 ченців, було влаштовано нові келії, почалася перебудова нинішніх Дальніх печер.

За ігуменства преподобного Феодосія в 1060-1062 рр. над Дальніми печерами було збудовано дерев'яний монастир, куди братія і перейшла з печер. Чисельність її становила близько 100 чоловік, що було вельми багато навіть для грецьких монастирів.

По завершенні будівництва Успенського собору в середині 70-х рр. XI ст. центр Печерського монастиря переміщується на територію нинішньої верхньої Лаври. У «старому» монастирі залишилася тільки незначна частина ченців. Ближні та Дальні печери стали місцем усамітнення подвижників і місцем поховання померлої братії. Першим похованням в Ближніх печерах було поховання преподобного Антонія у 1073 р., а в Дальніх — преподобного Феодосія в 1074 р.

У ХХ ст. картографічні зображення Ближніх і Дальніх печер вивчалися спільно з їх археологічними дослідженнями.

Археологічні дослідження Ближніх і Дальніх печер проводилися в роки радянської влади, коли Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра не функціонувала як монастир, а була перетворена в «центр» атеїстичної пропаганди.

«Господи, в ім’я Пречистої Твоєї Матері споруджений дім цей…»


Наразі стародавні Антонієві і Феодосієві печери відкриті щодня з 9.00 ранку до 16.00 вечора для всіх бажаючих поклонитися святим нетлінним мощам преподобних отців Печерських.

Пам'ять Собору преподобних отців Києво-Печерських, які в Дальніх (Феодосієвих) печерах почивають, звершується 10 вересня (28 серпня за ст. ст.)

Карта

Схема печер

А. Печерна церква Різдва Христового.
Б. Печерна церква прп. Феодосія Печерського.
В. Печерна церква Благовіщення Пресвятої Богородиці.
Г. Приміщення, яке зазначалося на перших планах печер як келія прп. Феодосія Печерського.
Д. Приміщення, яке з XIX ст. на планах печер зазначається як келія прп. Феодосія Печерського.

Список святих

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту