Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Прп. Силуан схимник (XIII-XIV)

Siluan copy

Пам’ять 23 червня

Відомості про житіє преподобного Силуана вельми незначні.

На карті Дальніх печер 1638 року зазначений як «святий монах Силуан», в 1661 році як «Силуян», в 1703 році як «Силуян чудотворець», на більш пізній карті, імовірно 1744 року як «преп. Силуан схимник».

Преподобний Силуан схимник ревно дбав про чистоту душевну і тілесну. Щоб набути її, він дотримувався великої помірності в їжі і питті. До постницького життя він додає постійні нічні бдіння і молитви. Набуття духовних дарів відповідало його подвигам духовним. Спершу благодать Божа щедро наповнювала його серце і все єство його, а потім, подібно благовонному аромату, виливалася від нього і на інших. Повчальне слово його багатьох наставило на шлях благочестя. А дар прозорливості і прозріння духовного світу показував в ньому угодника Божого.

Видане владикою Модестом старовинне монастирське рукописне сказання говорить: «Преподобний Силуан схимник за святе своє житіє і велику чистоту удостоївся дару чудотворіння, серед яких і наступне: злочинців, які прийшли красти в монастирський сад, молитвою пов’язав, і не могли рушити з місця цілих три дні, а потім, напоумив їх і, привівши до покаяння, відпустив».

Прозріння святих мужів ще більш відноситься до світу духовного. Є безтілесні хижаки — вороги нашого спасіння, які намагаються викрасти духовні скарби серця, зіпсувати наше благочестиве життя і знепліднити всі наші подвиги. Багато потрібно труда, щоб набути прозріння всіх ворожих підступів і не допустити їх обдурити нас. Хто очистив свою душу святим життям, той отримує дар Божий бачити і перемагати вражі підступи. Цей дар прозріння мав і преподобний Силуан. І тому як сам уникнув підступів диявольських, так і інших застерігав від них. Після довготривалого багатотрудного життя він відійшов до Господа.

В опублікованому Н. Барсуковим списку «Книги глаголемої» ім’я «Силуян» згадується двічі: «преподобні отці Іларіон і Силуян» і «преподобний Силуян посник».

Окремо пам’ять преподобного Силуана схимника святкується 23 (10 за ст. ст.) червня, а також 23 (10 за ст. ст.) липня, в день святого мученика Силуана (Сильвана).