Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Мч. Немовля Вифлеємське від Ірода за Христа убите (I)

Sobor Dalnih

Пам’ять 11 січня

У «Короткому історичному описі Києво-Печерської Лаври» 1795 року митрополита Київського Самуїла (Миславського) згадується «частина мощей святого немовляти, Христа ради від Ірода убіеннаго, принесена в Лавру Святійшим патріархом Єрусалимським Феофаном 1620 року» і знаходиться в Дальніх печерах.

Те ж саме про святиню повідомляє і «Опис» Лаври 1831 року митрополита Євгенія (Болховітінова).

Про побиття Вифлеємських немовлят за наказом царя Ірода, який намагався погубити Богонемовля Христа, оповідає 2-й розділ Євангелія від Матвія (1-23 стихи).

За свідченням давньохристиянського письменника Оригена, який жив в III столітті після Різдва Христового, вже в той час у Церкві відзначалося свято на честь святих Вифлеємських немовлят.

За словами книги «Паломник» святителя Антонія, архієпископа Новгородського, в 1200 році частина мощей цих святих немовлят покоїлася в самому Віфлеємі в печері, а частина в одному з храмів міста Константинополя.

На карті Дальніх печер 1703 року зображена непідписана мала рака, яка на більш пізній карті, імовірно 1744 року відзначена на колишньому місці і має підпис: «Святий Іоанн, немовля, Іродом убитий».

На картах Дальніх печер 1769-1789 і 1795 рр. згадуються відповідно «один з немовлят, зарізаних царем Іродом» і «частина мощей немовляти, від Ірода убієнного».

Зображення цього немовляти присутнє на старовинних іконах Собору Печерських святих.

У XX ст. ковчег з мощами святого немовляти деякий час перебував в фондах створеного на території Лаври Києво-Печерського державного історико-культурного заповідника. Нині святиня перебуває в Дальніх печерах.

Пам’ять святого немовляти відзначається 11 січня (29 грудня за ст.ст.), в день Вифлеємських немовлят, за Христа убитих Іродом.