Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Прп. Єфросинія, ігуменя Полоцька (1173)

Evfros1

Пам’ять 5 червня

Преподобна Єфросинія до хрещення називалася Предіслава і була дочкою Святослава-Георгія Всеволодовича, князя Полоцького, правнука святого рівноапостольного князя Володимира. Ця княжна, по хрещенні своєму, з юних років присвятила себе вивченню і пізнанню Святого Писання і писань отецьких. Скрізь поширювалися вісті про її премудрість і красу. Але, навчена небесними силами, вона відкинула всі блага світу, віддавши себе, постригшись в чернецтво, на служіння Богу.

Єфросинія жила спершу при Софійській церкві в Полоцьку, списуючи священні книги і розділяючи отриману за це винагороду з жебраками. Потім переселилася вона біля Полоцька на сільце, де спорудила кам’яну церкву і донині існуючу, і заснувала жіночий монастир, куди надійшла в чернецтво і рідна сестра її Горислава, в інокинях Євдокія, а також одна двоюрідна сестра і дві племінниці.

Потім спорудила іншу кам’яну церкву Пресвятої Богородиці і заснувала при ній чоловічий монастир, в який пожертвувала надіслану їй від імператора Константинопольського Мануїла і Патріарха ікону Пресвятої Богородиці, писану євангелістом Лукою, і яка перебувала в Ефесі.

Бажаючи відвідати святі місця, Єфросинія з братом своїм Давидом вирушила в Палестину і, поклонившись там Гробу Господньому та іншим святиням, молила Господа, щоб сподобив її завершити дні свої в Єрусалимі. Господь почув її молитви. Вона переселилася до вічних осель святих 1170 року 23 травня і була похована в спільножитному Єрусалимському монастирі преподобного Феодосія, в храмі Пресвятої Богородиці.

При завоюванні Єрусалиму Саладином нетлінні мощі її були перенесені до Києва і покладені в печері преподобного Феодосія.

Пам’ять її здійснюється 5 червня (23 травня за ст. ст.).