Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Заходи

01.10.2018

На «молодіжці» розбиралися з проявами гордості

001

Чергову молодіжну зустріч присвятили дуже важливому питанню православної аскетики. Викладач КДАіС і насельник Лаври архімандрит Олексій (Коваль) розповів про одну з пристрастей — гордість, спираючись як на святоотцівські праці, так і на праці авторитетних світських мислителів. Також присутні почули про антипод гордині — чесноту смирення.

Після молебню з Акафістом Пресвятій Богородиці перед Її іконою «Достойно є», який звершив архімандрит Гліб, отець Олексій почав свою розмову. «У грецькому богослов’ї гордій іменується ворогом Божим. Джерелом гордощів послужило перше гріхопадіння, вчинене навіть до створення людини, — перш за все архімандрит Олексій підняв богословський аспект проблеми. — Всім нам відомо про падіння одного з найбільших ангелів — Зоряниці, який загордився. Тому гордість іменується гріхом сатани. Потім йому послідувала перша людина Адам; через гордість, яка позбавляє адекватного сприйняття навколишнього, він втратив почуття реальності. При цьому у нього не було покаяння, і він був вигнаний з раю. Очевидно, що головним лікуванням гордощів є смиренність, що приводить до покаяння».

Говорячи про моральний бік гордощів, отець Олексій нагадав: «Гріх стає справжньою проблемою, коли сприймається як норма. Він приростає до душі і живиться енергією людської душі; як сказав апостол Павел, «тіло бажає противного духові, а дух противного тілу, і супротивні вони один одному, щоб ви чинили не те, чого хочете» (Гал. 5:17). Це є справжньою проблемою для всіх. Наприклад, в сучасному світі виникають різні організації та центри реабілітації, де допомагають боротися із залежністю алкогольною, наркотичною та інше. Ці вади оволодівають людиною через її пристрасті.  

Треба пам’ятати, що пристрасть — це не просто проступок, а хвороба душі. Всього святі отці зазвичай називають вісім головних пристрастей, які проявляють себе в конкретних гріхах. Пристрасті паразитують на природних властивостях душі. Наприклад, пристрасть гордощів паразитує на душі, психологічному рівні людини.

Як же треба поступати, щоб боротися з власною гординею? Любити — це значить бачити і шанувати в собі і в інших образ Божий. Так як гордість намагається замкнутися на собі, наше завдання полягає в тому, щоб вигнати егоїзм з центру себе, терпіти чужі немочі і плекати в собі за допомогою Божою християнську безкорисливу любов.

Одним з найдієвіших знарядь проти гордощів є смиренність, яка повертає людині адекватність; це мужність, а не слабкість. Гордість позбавляє об’єктивного сприйняття людей, створюються негативні стереотипи поведінки».

Далі перейшли до психологічного аспекту, прийшовши до висновку, що пристрасть — це страждання. «Людина, яка не бореться з гординею, не може володіти собою — руйнує себе, — пояснив отець Олексій. — Найчастіше розпізнати гордість — це найскладніше, бо включається самовиправдання, а необхідне переосмислення себе, здатність подивитися на себе як би з боку. Прояв гордощів — це бажання бути в центрі уваги, нездатність спокійно сприймати критику на свою адресу, хвороблива реакція на зауваження.

Можна спостерігати в людині такі зовнішні прояви гордості: вона буде сперечатися, щоб затвердити свій авторитет, буде спостерігатися нав’язливість, балакучість, буде помітне бажання бути найпопулярнішою, прагнення нав’язати своє лідерство, буде втручатися в чужі справи. Передвістя гордості — марнославство.

Віруюча людина повинна розуміти, що нічого не вийде доброго, якщо немає смирення: ні поста, ні молитви. Смирення — це єдиний засіб проти диявола».

Гості цієї зустрічі з неприхованим інтересом слухали виступаючого, після чого настав час запитань. Наприклад, питання про різницю між гордістю і гординею викликало жваве обговорення. Один із прикладів був досить зрозумілий: «Можна гордитися країною, в значенні радіти її успіхам і здобуткам, але це гріхом не буде».

Отець Гліб подякував усім за увагу та нагадав, що наступна молодіжна зустріч відбудеться 7 жовтня, наступної неділі. Початок молебню о 15:30 в актовому залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.Редакція сайту www.lavra.ua

Теми

молодіжка братія

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: