Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Заходи

22.10.2019

На «молодіжці» говорили про глобалізацію

Традиційно перед початком роботи молодіжної зустрічі було звершено молебень з Акафістом на честь ікони Божої Матері «Умиління», який очолив куратор курсів архімандрит Гліб. Після закінчення молебню отець Гліб представив усім учасникам високого гостя — вікарія Київської Митрополії, ректора Київських духовних шкіл єпископа Білогородського Сильвестра.

Владика Сильвестр звернувся до всіх присутніх з доповіддю на тему: «Глобалізація в сучасному світі». Він зазначив: «Зараз ми є свідками чергового витка глобалізації. Пов’язаний він з історією ХХ століття, пов’язаний з уніфікацією релігійною, уніфікацією культурною, уніфікацією мовною, уніфікацією економічною та іншими уніфікацїями. Якщо під час Різдва Христового це була греко-римська уніфікація, в середньовіччі — це була уніфікація латинська, то ми зараз маємо справу з англо-американською уніфікацією.

Я б хотів звернути вашу увагу на те, що насправді було б неправильно розглядати сам процес глобалізації як спочатку негативний або спочатку позитивний. Це дещо невірний підхід, він не враховує певного роду діалектику розвитку історичних типів і історичних форм, але правильно сказати, що глобалізація може бути і позитивною, може бути і негативною. Наприклад, греко-римська глобалізація стала серйозною платформою для християнської проповіді. Ми знаємо, що апостолам багато в чому полегшувалася подорож з проповіддю Христовою, тому що вони подорожували по греко-римському світу. Це дозволяло і в культурному, і в мовному сенсі легше пересуватися і проповідувати.

Так само і в Європі, аж до шістнадцятого століття, питання розуміння того чи іншого аспекту життя вирішувалися досить легко, тому що дуже багато відомих учених, будь то французи, німці чи італійці, вважали своїм обов’язком писати загальною культурною мовою того часу — латиною.

Ми з вами живемо в період англо-американської глобалізації, тому ми повинні відповісти на питання, чи позитивна глобалізація, в якій живемо ми. В глобалізації є один дуже важливий пункт, про який не варто забувати. Хоч глобалізація і прагне до уніфікації, щоб зробити якусь норму зрозумілою, очевидною і такою, що приймається як загальна для народів, проте є велика різниця між греко-римською глобалізацією і англо-американською глобалізацією, між грецькою мовою і між англійською мовою. У чому ця різниця?

Справа в тому, що греко-римська глобалізація дозволяла долучатися до греко-римської культури, яка хоч і була язичницькою, але була досить піднесеною. Коли ж ми говоримо про англо-американську глобалізацію, ми повинні звернути увагу на те, що лежить в її основі. А в основі будь-якої глобалізації лежить певна національна культура, яка згодом стає впливовою, а від впливової розвивається до глобальної.

Якщо давньогрецьку культуру можна назвати такою, що розрослася і створила глобальну цивілізацію, і ця цивілізація багата на всілякі культурні досягнення, то що дає глобалізація сучасна? Ми всі вчимо англійську мову, і її знання веде до певних переваг, а через цю мову ми отримуємо доступ до тієї культури, виразником якої вона є.

Англо-американська культура мала і має досить важливі естетичні, культурологічні та навіть моральні серйозні досягнення, але вони залишилися десь в минулому, а в масу пішла та частина культури, яка ніяк не пов’язана з серйозними досягненнями і ніяк не пов’язана з позитивними прагненнями в області моральній, особливо останнім часом».

Після завершення доповіді єпископ Сильвестр відповів на всі запитання присутніх, після чого архімандрит Гліб подякував владиці за глибокі думки з екскурсом в історію. Також він нагадав, що наступна молодіжна зустріч відбудеться 27 жовтня поточного року. Початок молебню о 15:30 в актовому залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (корпус № 45). Гостем наступної молодіжної зустрічі буде клірик Бориспільської єпархії Української Православної Церкви протоієрей Олександр Клименко, який виступить перед учасниками «молодіжки» з доповіддю: «Церква і екологія: зелена тематика православного життя».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.



Редакція сайту www.lavra.ua

Теми

молодіжка КДАіС

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: