Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Заходи

28.03.2017

Про боротьбу мирян з пристрастями говорили на «молодіжці»

003Під час Великого посту віруючим дається все необхідне, щоб побачити свої гріхи і пристрасті, а головне — знайти їм духовне лікування. Після Хрестопоклонної Неділі, коли православні дивилися на Розп’ятого Христа, який переміг на Хресті гріх, цієї неділі віруючим був даний приклад, яким шляхом можна сходити до досконалості. Цей шлях викладено в книзі прп. Іоанна Синайського під назвою «Ліствиця», тобто сходи, після сходження по яким можна досягти довершеності.

На чергову молодіжну зустріч був запрошений викладач аскетики в Київській духовній академії, духівник КДАіС архімандрит Маркелл (Павук).

Перш за все отець Маркелл нагадав, що «…в духовному житті повинен бути визначений порядок. Неможливо одним махом взяти недоступну висоту. Про поступове сходження і йдеться в книзі прп. Іоанна Ліствичника».

Однак назва найпершої сходинки часто викликає подив у мирян, і вони припиняють читання книги. У них виникає подив: «Як можна відректися від світу, живучи в миру?» Отець Маркелл дав конкретні приклади зречення, які може зробити будь-який християнин: «Потрібно змусити себе ходити хоча б по неділях на богослужіння, дотримуватися заповідей Божих, примушувати волю повстати проти гріховних побажань і пристрастей. Тобто, ми покликані відволіктися від усього, що віддаляє від Бога, заважає молитві, виступає зайвим в поводженні з ближніми, у чому докоряє совість. Всі ми покликані до святості, але міра зречення від світу у всіх різна». Далі батюшка розповів коротко про наступні шість сходинок, які є як би підготовчою фортифікаційною спорудою в духовному житті. Наступний етап — боротьба з пристрастями і похотями, з тим, що спотворює людину.

Особливу увагу в бесіді було приділено боротьбі з гнівом. Як захисна реакція він цілком природний, але, як і іншими проявами людської природи, ми часто зловживаємо їм. Неконтрольований гнів небезпечний як для самої людини, так і для того, на кого він спрямований. Але буває недостатньо його придушити тільки зовні, тому що він може перерости в злопам’ятність, яка зовні буде майже непомітна. При цьому затаєний гнів буває дуже заразливий. «Гніву потрібно протиставити лагідність. Стяжати її можна за допомогою щирої молитви, прощення ближнім образ», — порадив отець Маркелл і перерахував інші засоби приборкання гніву. Наприклад, спів і спокійна гармонійна музика допомагають побороти напади гніву. У Старому Заповіті таким прикладом може виступати цар і пророк Давид по відношенню до розлюченого Саула. Але і тут треба бути обережним, так як «важка ритмічна музика, навпаки, може живити пристрасть». Спільне проживання або товариство з добрими людьми також сприяє заспокоєнню. Також вміння розрядити ситуацію, використовуючи помірний сміх, як говорив свт. Василь Великий, буває дуже важливо в певних ситуаціях.

Надходило безліч питань, наприклад, де проходить межа між богоугодним послухом і раболіпством. Отець Маркелл відповів, що перше — безкорисливе, має на увазі відкидання своєї волі, в той час як раболіпство лицемірно шукає власної вигоди.

На закінчення духівник нагадав про головне в духовному зростанні — всі духовні чесноти повинні грунтуватися на смиренні, «непадательному стані», за висловом святих отців. І якщо у людини є бажання вибратися з «духовного болота», то допомога Божа негайно прийде і підніме людину по духовній Ліствиці доброчесностей.

Після духовної бесіди послідували організаційні питання, зокрема, надійшла пропозиція на Світлій седмиці провести зустріч на природі, допомогти організувати виїзну «молодіжку» були запрошені всі бажаючі.

Наступна молодіжна зустріч відбудеться 2 квітня 2017 року в актовій залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (корпус № 45).

Фото ієродиякона Інокентія (Семенцова)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.



Редакція сайту www.lavra.ua

Теми

молодіжка КДАіС

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: