Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Важливі новини

08.02.2018

У Лаврі проходить конференція, присвячена століттю початку гонінь на Православну Церкву в ХХ столітті

001У день пам’яті столітніх подій мученицької смерті священномученика Володимира (Богоявленського), митрополита Київського і Галицького та початку гонінь на Православну Церкву в ХХ столітті в стінах Києво-Печерської Лаври розпочала свою роботу Міжнародна наукова конференція, яка проводиться з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія.

Перед початком роботи конференції «Київський митрополит сщмч. Володимир (Богоявленський) і початок гонінь на Православну Церкву в ХХ столітті» Намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Павел і глава Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило, священнослужителі — зарубіжні учасники конференції провели брифінг для церковних і світських журналістів в Хрестовоздвиженському храмі.

«Сьогодні ми святкуємо подію, яка увійшла в історію як одна з найтрагічніших, — сказав владика Павел, відповідаючи на питання журналістів, — але пам’ять священномученика Володимира і сонму новомучеників і сповідників нашої Церкви вписані в історію, і вони всі моляться за нас у Престолу Божого. Я вдячний всім учасникам майбутньої конференції, які виступлять зі своїми доповідями. Це більше 40 виступаючих з 11 країн світу. З Божою поміччю цей добрий захід послужить всім його учасникам для всебічного дослідження життя священномученика Володимира і його спадщини. Його прославили в лику святих за вірність Церкві, за любов до пастви, Батьківщини і народу, за його глибоку віру, яка зміцнювала його в усі дні його життя!»

Сергій Шумило розповів докладно про останній день життя священномученика Володимира, про ті обставини, в яких проходив його так званий арешт, за яким послідував розстріл Київського митрополита: «Його вивели за Економічні ворота і там розстріляли, наглумилися над тілом. Святителю Володимиру було нанесено більше шести вогнепальних ран, а потім тіло прокололи багнетами, рани були нанесені в голову, очі, по всьому тілу. З убитого познімали дорогоцінні речі, панагію, з клобука зірвали хрест і так і залишили до ранку на місці розстрілу».

Після брифінгу розпочала роботу конференція, метою проведення якої є вивчення спадщини і мученицького подвигу священномученика Володимира (Богоявленського), пошук, узагальнення та систематизація свідчень і джерел з історії гонінь на Православну Церкву та репресій проти православного духовенства за радянських часів, реабілітація та увічнення пам’яті жертв репресій, осмислення сповідницького шляху Православної Церкви в роки богоборчих гонінь, відродження спадщини і шанування пам’яті святих новомучеників і сповідників Православної Церкви ХХ століття.

Організаторами заходу виступили: Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Міжнародний інститут афонської спадщини.

Пленарне засідання було відкрито благословенням Предстоятеля Української Православної Церкви, після чого Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звернувся до всіх організаторів та учасників конференції з вітальним словом, в якому визначив значення подвигу мучеництва, акцентувавши увагу на тому, що «…жодна Помісна Православна Церква світу не має такої великої кількості святих мучеників і сповідників, як наша. Наша свята земля, кожне її місто, селище і навіть село за 70 років тотального богоборчества були залиті невинною кров’ю тисяч християнських мучеників, які своїм подвигом показали перед усім світом торжество і силу віри Христової. Глибоко символічно, що цьому вогню християнського мученицького і сповідницького свідчення судилося вперше бути запаленим саме в нашому древньому Києві, цьому «новому Єрусалимі», звідки колись вогонь віри Христової рознісся по всій Русі. У 1918 році Київ став новою купіллю Хрещення, тільки тепер не водою, а кров’ю. Священномученик Володимир став першим в Соборі святих новомучеників і сповідників Христових ХХ століття, убитих богоборчою владою. Новомученики і сповідники своїм подвигом утвердили віру. Їх стояння у вірі навіть до смерті не дозволило «силам ада» здолати Церкву Христову. Усвідомлення цього зобов’язує всіх нас пам’ятати, шанувати і зберігати передану ними нам Святу Православну Віру».

Далі слово було надано Намісникові Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, главі Синодальної комісії у справах монастирів УПЦ митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу, котрий звернувся зі словом вітання до всіх присутніх в цей день в актовому залі Києво-Печерської Лаври для участі в конференції.

Також з вітальними словами виступили представники Блаженнішого Тихона, Архієпископа Вашингтонського, Митрополита всієї Америки і Канади, Предстоятеля Православної Церкви в Америці і Митрополита Східно-Американського і Нью-Йоркського Іларіона, Першоієрарха Руської Православної Церкви Закордоном. Звернулися до учасників конференції зі словами вітання та благословення митрополит Полтавський і Новомиргородський Филип, ректор Київських духовних шкіл єпископ Білогородський Сильвестр, а також інші високопоставлені гості.

Після закінчення головної частини конференції слово було надано її організатору Сергію Шумилу, котрий розповів про можливих виконавців злочинного діяння, вчиненого над Київським митрополитом. «Страта Київського митрополита Володимира серед єпископату була першою — нагадав директор Міжнародного інституту афонської спадщини. — Згодом страти і репресії ієрархів, духовенства і віруючих, які вже прикривалися видимістю «соціалістичної законності» і судових рішень, стануть масовими. Але на той момент для суспільної свідомості це був нечуваний злочин, тим більше, що вчинений він був без суду і слідства».

На завершення першої частини пленарного засідання Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел виступив з доповіддю на тему: «Життя священномученика Володимира (Богоявленського) як приклад самовідданого служіння Церкві і подвигу мучеництва». У своїй доповіді владика Павел зупинився на головних віхах життя священномученика Володимира, відзначаючи, що «…на якому б місці служіння не був святитель, де б йому не було відведено Святою Церквою нести свій послух, всюди він орієнтувався на Христа і на Його Євангеліє, погоджуючи всі свої вчинки і рішення з моральним євангельським ідеалом». У другій частині доповіді митрополит Павел розповів про останні дні життя священномученика Володимира, про те, як його вели на розстріл, і він «…покірно прийняв вінець, котрий був призначений йому Господом, благословляючи тих, хто стріляв в нього, про що свідчать складені ним для благословення руки. Десниця святого митрополита і зараз складена в благословенні, а мощі його нетлінно почивають в Дальніх печерах Києво-Печерської Лаври».

Конференція продовжить свою роботу в секціях 8 лютого 2018 року згідно з Програмою. Для обговорення актуальних питань, які винесені на конференцію, запрошуються всі бажаючі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.Редакція сайту www.lavra.ua

Теми

Намісник Предстоятель сщмч.Володимир конференція

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: