Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Архів

05.04.2018

«Коли славні ученики умиванням ніг на Вечері просвіщалися…»

001У день спогаду встановлення Спасителем великого Таїнства Євхаристії на Таємній Вечері богослужіння в Лаврі очолив Священноархімандрит обителі Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій.

Напередодні ввечері Предстоятель Української Православної Церкви разом з архієпископом Бучанським Пантелеімоном, єпископом Баришівським Віктором і братією Святої Печерської обителі молився за уставним богослужінням у Трапезному храмі преподобних Антонія і Феодосія Печерських.

У сам день Великого Четверга Первосвятитель очолив Божественну Літургію святителя Василія Великого в тому ж храмі. Його Блаженству співслужили: Намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, архієпископ Бучанський Пантелеімон, єпископ Діонісій, а також братія Лаври у священному сані.

Після читання Євангелія Блаженніший Митрополит Онуфрій звернувся до пастви з проповіддю, нагадавши: «У цей день Свята Церква згадує Таємну Вечерю, яку Господь звершив в Єрусалимі перед Своїми вільними стражданнями». Також Первосвятитель розповів про встановлення Таїнства Причастя на Таємній Вечері, пояснив духовний сенс того, що сталося, звернувши увагу присутніх на те, що Євхаристія буде звершуватися до Другого Пришестя Христа на землю: «Якщо людина не приймає Таїни Христові, вона не може бути учасником вічного життя, тому що її природа стає нездатною вмістити в себе цей дар вічного життя. Святі Таїни не можна приймати без підготовки, коли захотілося. У будь-якому стані, в якому б ми не знаходилися, ми повинні готувати себе до прийняття Тіла і Крові Христових. Спаситель перед тим, як звершити Таїнство Євхаристії, зняв з себе одяг, оперезався рушником, налив води в умивальницю і омив ноги Своїм учням, закликавши їх робити те ж саме, тобто дав нам приклад смирення. Перед прийняттям Тіла і Крові Його ми повинні постаратися упокоритися, упокоритися перед Богом і перед ближнім. Ми повинні «омивати одне одному ноги», поважати один одного. Всі ми грішні, але в кожній людині є образ Божий, і ми, надаючи честь один одному, надаємо честь цьому образу Божому, який в кожному з нас є.

Очищається душа для прийняття Святих Христових Таїн через молитву, піст, добрі справи. Ці чесноти приводять людину до покаяння, до стану усвідомлення своїх немочей і своєї зіпсованості. І ми дізнаємося, що без Бога ми ніхто. Через покаяння душа стає чистою, а з чистотою приходить смиренність, тому що вона є супутником чистоти. Якщо людина не має в собі бажання мати чистоту, вона не може змиритися. Тому перед прийняттям Святих Таїн Христових ми повинні помолитися, постити і піти до священика на сповідь — це є те приготування, яке ми повинні зробити для того, щоб спасительно і гідно прийняти Святі Таїни — Тіло і Кров Христові. Нехай Господь допомагає нам, дорогі брати і сестри, щоб ми це розуміли і в міру сил працювали над цим, виховували в собі повагу один до одного і принесли гідний плід покаяння і молитви до Господа!»

Особливістю богослужіння цього дня є те, що Літургія з’єднується з вечірнею, а замість традиційної Херувимської пісні співається «Вечері Твоєї тайної днесь…». За Літургією була прочитана молитва за мир в Україні, а Святих Христових Таїн причащалися практично всі, хто молився в храмі.

Після закінчення Літургії Блаженніший Митрополит Онуфрій подякував братії, які співслужили, за молитви, причасників привітав з Великим Четвергом і прийняттям Святих Христових Таїн і призвав на паству Боже благословення.

Божественну Літургію в співслужінні братії Лаври в Хрестовоздвиженському храмі очолив казначей обителі архімандрит Нестор. На запричасному стиху зі словом проповіді до віруючих звернувся насельник монастиря ієромонах Інокентій, який нагадав про те, які події згадуються Церквою в кожен з днів Страсного седмиці: «…Свята Православна Церква не просто згадує подію з історії, а переживає все те, що мало місце практично дві тисячі років тому. Ми за богослужінням знову і знову з року в рік переживаємо те, як Христос увійшов до Єрусалима, як Він вигнав торговців з Єрусалимського храму, як Він прокляв смоковницю, яка не приносила плода, як Іуда за тридцять срібняків зраджує Спасителя, як Господь показує найбільший приклад смирення і омиває ноги учням на Тайній Вечері, як Він терпить страждання і Хресну смерть, як Тіло Його ховають у гробі, як Він душею Своєю сходить у пекло і там звільняє всіх, що чекали Його пришестя, і робить їх спадкоємцями Царства Небесного».

Також отець Інокентій розповів про події під час Таємної Вечері, коли Господь встановив велике Таїнство Євхаристії, «…яке і до цього дня звершується в усіх храмах нашої Святої Церкви». На завершення отець ієромонах закликав усіх з чистою совістю підійти до Святої Чаші і, не уподібнюючись Іуді, але «…яко розбійник, який сповідав Христа, долучитися цієї великої Таємниці, щоб усім нам стати спадкоємцями вічних благ в чертогах Отця Небесного, де всі святі Його перебувають!»


Нагадуємо, що сьогодні ввечері Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолить утреню з читанням дванадцяти Страсних Євангелій в Трапезному храмі преподобних Антонія і Феодосія Печерських. Братське богослужіння буде звершуватися в Успенському соборі. Початок обох служб о 16:30.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.Редакція сайту www.lavra.ua

Теми

Предстоятель

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: