Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Конференції

02.02.2018

Заходи у Франції, присвячені зв’язкам Афона і Лаври

Шумило С.

ParisLekciya7В кінці січня цього року у Франції українські дослідники провели заходи, присвячені 1000-річчю давньоруського чернецтва на Афоні і зв’язкам Києво-Печерської Лаври зі Святою Горою.

Зокрема, 27 січня в рамках Тижня християнської єдності у Франції при Православному духовно-культурному центрі в Парижі Міжнародний інститут афонської спадщини України (МІАС) провів духовно-просвітницький вечір на тему «У Саду Пресвятої Богородиці. Русь і Афон: 1000 років духовної єдності».

Захід був присвячений 1000-річчю давньоруського чернецтва на Афоні. Під час вечора перед присутніми виступив з лекцією директор МІАС Сергій Шумило, який розповів про тисячолітні зв’язки Київської Русі та Афона, про взаємини Києво-Печерської Лаври і родоначальника давньоруського чернецтва прп. Антонія Печерського зі святогірською обителлю Ксілургу, де фактично зародилося давньоруське чернецтво і звідки 1000 років тому воно було принесено на Русь.

Також була проведена презентація видавничих проектів УПЦ і МІАС, присвячених афонській спадщині і, зокрема, зв’язкам Києво-Печерської Лаври і Афона. На захід прийшло понад 170 осіб, в основному французи. Були присутні представники Паризького університету Сорбонни, інших наукових, навчальних і церковних установ і організацій. Також у заході взяв участь вікарій архієпископа Парижа Римсько-Католицької Церкви Жером Боскоул.

Присутні активно цікавилися історією і спадщиною православного чернецтва на Афоні, задавали багато питань. Після закінчення вечора Сергій Шумило всім гостям подарував іконки прп. Іоанна Вишенського Святогорца і всіх Святогорських преподобних, а також передав в дар для бібліотеки православного центру книги про спадщину Афона, видані МІАС і УПЦ з благословення Митрополита Київського і всієї України Онуфрія.

001Потім делегація Міжнародного інституту афонської спадщини відвідала бібліотеку візантійських досліджень, одну з найбільших в Європі, при якій зберігаються фотокопії багатьох стародавніх афонських актів візантійської епохи (в т. ч. пов’язаних і з Київською Руссю). Тут були проведені переговори про співпрацю з професором Олів’є Делуї — керівником науково-дослідного проекту «Архіви Афона» і директором «Журналу візантійських досліджень». В ході зустрічі професор Делуї детально ознайомив українських дослідників як з бібліотекою, так і очолюваним ним проектом «Архіви Афона» і надав можливість ознайомитися з копіями афонських актів, які тут зберігаються.

Нагадаємо, саме завдяки французьким дослідникам-візантіністам на чолі з проф. Полем Лемерлем в 1932 р. в архівах Афону вперше був виявлений Акт 1016 року, який підтверджує факт існування в цей час першого давньоруського монастиря Ксілургу на Афоні, де згодом приймав постриг засновник Києво-Печерської Лаври прп. Антоній Печерський.

Також Міжнародним інститутом афонської спадщини у французькому місті Монжерон була проведена лекція про тисячолітні зв’язки Київської Русі та Афона. Тут в давнину розташовувався заміський маєток Анни Ярославни (1036 — 1075), дочки київського князя Ярослава Мудрого, яка згодом стала королевою і регентом Франції, а також матір’ю майбутнього французького короля Филипа I.

002Ця частина володінь Анни Ярославни в Монжероні нині носить ім’я Мулен де Санліс (за ім’ям заснованого нею монастиря в Санліс). У 1953 р. маєток Мулен де Санліс було викуплено Софією Зерновою — сестрою відомого філософа і оксфордського професора Миколи Зернова, однією із засновниць студентського християнського руху. Тут нею був заснований православний дитячий будинок і храм на честь прп. Серафима Саровського. Нині в цьому храмі окормляється переважно молдавська і українська діаспора. Після закінчення богослужіння Сергій Шумило виступив в храмі перед парафіянами з лекцією, розповівши про тисячолітні зв’язки Київської Русі та Києво-Печерської Лаври з Афоном, відповівши на численні запитання і презентувавши видавничі проекти УПЦ і МІАС.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.



Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: