Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Інтерв'ю

05.06.2019

«Якщо людина не молиться, то ніякий старець їй не допоможе!»

митрополит Павел

— Ваше Високопреосвященство, спасибі за те, що у Вашому щільному графіку Ви знайшли час для інтерв’ю. Дозвольте в останні дні пасхального періоду вітати Вас спасительними словами «Христос воскрес»!

— Воістину воскрес!

— Владика, цей самий радісний період підійшов до свого завершення. Наближається свято Вознесіння Господнього… Що напередодні цього великого свята Ви могли б сказати нашим читачам, які, радіючи Воскресінню Христовому, хочуть зберегти цю пасхальну радість протягом усього року?

— Я дякую, отець Інокентій, Вам і всьому Відділу інформації та зв’язків з громадськістю Києво-Печерської Лаври за ті труди, які ваш колектив робить для просвітництва людей. Сьогодні ми всі покликані до апостольського служіння, і, слава Богу, є можливість проповіді не тільки в храмі, не тільки в обителі, а й в засобах масової інформації, в тому числі і на нашому офіційному лаврському сайті.

Господь Сам заповідав Своїм апостолам не відлучатися від храму. У Церкви Христової є всі ті дари благодаті Святого Духа, що необхідні для спасіння душі і зміцнення наших тілесних сил, тому що людина, що дотримує піст, яка дотримується заповідей, вона завжди зберігає себе в чистоті, святості і праведному житті. Тому людина, провівши цей пасхальний період в храмі, відчула, що таке спілкуватися з Богом і зрозуміла хоча б частково, як первозданна людина — Адам спілкувався з Богом в Раю. Так і в Новому Адамі — Іісусі Христі людина повинна безперервно перебувати в спілкуванні з Богом. Тому я від усього серця бажаю всім віруючим людям, щоб Пасха ніколи їх не залишала, щоб вість про Воскреслого Христа, яка вказує нам на любов і милосердя Боже, дарувала нам надію на спасіння. І всі ми, наситившись вченням Христовим і вченням Церкви, сподобилися бути вознесеними на Небо. Нехай ми і недостойні цього, але по милосердю Божому, яке поширюється на кожну людину, що жадає спасіння, всі ми досягнемо вічної радості.

— Ми стоїмо напередодні свята Святої Трійці. Що ми згадуємо в цей день? І які особливості цих святкових днів як богослужбові, так і обрядові?

— Скоро ми будемо звершувати велике торжество — свято Святої і Живоначальної Трійці. Триєдиний Бог повинен завжди бути на першому місці в нашому житті, адже Бог завжди з нами. І в це свято ми будемо особливо вшановувати Бога Отця, Який з небуття призвав людину в буття, ми будемо ублажати Слово Боже, Котре втілилося і через Яке відбулося і відбувається наше з вами спасіння, ми почитаємо і Третю Іпостась Живоначальної Трійці — Святого Духа, Котрий є нашим супутником в цьому житті. З великої любові Божої ми прийшли в цей світ через наших батьків, і ми повинні пам’ятати це.

Ми повинні завжди пам’ятати про вічність і про ті подвиги, які звершили наші предки, тому перед святом Святої Трійці встановлено особливе поминання спочилих в суботу.

День Святої Трійці наповнений і догматичним змістом. Церква вчить нас, як ми повинні вірити і не сумніватися в тому, що нам преподана Істина в усій її повноті. Свята Церква на Семи Вселенських Соборах вказала нам, як ми повинні вірити, від нас тільки потрібно зберегти це слово Божественної мудрості, передане нам апостолами, адже через апостолів, навчених Духом Святим, говорив Сам Господь. Святий Дух, Який зійшов на апостолів у день П’ятидесятниці або Святої Трійці, завжди наставляв і керував ними, тому цей день також по праву вважається днем народження Церкви, яка зберігає це апостольське вчення незмінним і донині. Ми ніколи не повинні ухилятися від Церкви і не маємо права йти по шляху, який веде до омани та духовного знищення. Церква одна, вона завжди була, є і буде, і це — Церква Христова! Це — єдина правда, яка існує в цьому світі і дає людині можливість бути громадянином Неба і землі, що підкоряється Господу.

Ми можемо згадати історію Вавилонської вежі, коли Господь змішав мови, люди перестали один одного розуміти. І ось в День П’ятидесятниці Господь дарував апостолам такий дар, що їх проповідь почали розуміти всі, що прибули з різних країн в цей день в Єрусалим на свято. Про це йдеться в перших розділах книги Діянь святих апостолів.

— Скоро в Лаврі буде особливе свято — день пам’яті преподобного Агапіта Печерського. Як будуть проходити урочистості? Чи були у Вашій священицькій практиці випадки зцілень від мощей преподобного Агапіта?

— За традицією в день напередодні пам’яті преподобного Агапіта його мощі будуть підняті з Ближніх печер, де вони спочивають, і перенесені в Трапезний храм преподобних Антонія і Феодосія Печерських, біля мощей преподобного буде служитися всенічне бдіння з літією. Чому саме в цей храм?

По-перше, він самий місткий в нашій обителі, а в день пам’яті преподобного Агапіта, 14 червня, в Лавру стікається дуже багато людей, щоб помолитися цьому угоднику. А по-друге, в Трапезному храмі є огорожа навколо кафедри, і це створює зручність для людей, щоб вони без суєти могли прикластися до мощей. У день пам’яті преподобного буде звершуватися акафіст у його мощей, а також згідно з розкладом Божественна Літургія. Після закінчення пізньої Літургії всі парафіяни і паломники зможуть прикластися до мощей преподобного, після чого братією вони знову будуть віднесені до Ближніх печер.

Людей в цей день приходить дуже багато, і ми повинні розуміти, що до порожнього колодязя ніхто не приходить. Преподобний Агапіт прославився як безкорисливий лікар, який звершував ще за життя безліч зцілень, а по блаженній кончині своій є тим духоносним сосудом, від якого сходить благодать і сила. Благодаттю Святого Духа угодники Божі наситили своє тіло ще за життя, і тому ця благодать через святі мощі угодника Божого преподається кожному, хто про це просить і молиться. Преподобний Агапіт завжди і всіх до себе кличе, він завжди і всім допоможе, слід тільки прийти попросити його про це!

Чудес також відбувається безліч, дуже багато зцілень. Ось зовсім недавно одна жінка, хвора на онкологію, попросила, щоб її принесли до преподобного. Тричі її приносили до раки преподобного, і вже в третій раз вона вийшла з печер сама. Дуже багато людей моляться преподобному Агапіту, мученику немовляті Іоанну, хто не має дітей, і Господь дарує їм радість і можливість називатися батьками. Перед різними операціями люди приходять і отримують полегшення, а деякі зовсім виліковуються. Все залежить від того, наскільки у нас вистачає віри, адже все Євангеліє пронизане словами Спасителя про те, як повинна людина вірити. Тому якщо людина невіруюча, то благодать не може їй допомогти, а якщо людина вірить в те, що Господь їй допоможе, то Спаситель світу, Дивний у святих Своїх, їй ніколи не відмовить.

— Владика, багато читачів нашого сайту і дуже багато прихожан і паломників звертаються з питанням: чи є в Лаврі старці, до яких можна звернутися за порадою і духовною допомогою? Те ж питання задаємо і Вам.

— Звичайно є! Кожна людина, наділена саном священства, вона вже є в деякій мірі старець, тим більше якщо вона живе і несе свій послух у монастирі. Людина стає мудрою не сама по собі, але благодаттю Святого Духа, яка «немічне лікує і те що втрачається поповнює», і преподається пресвітеру через покладання рук святительских, допомагає священику умудряти, наставляти і упокорювати гордих. Є особливі старці, які змогли здобути від Бога дар прозорливості, але я не буду називати імен таких священиків. До якого б до священика людина не підійшла, якщо людина просить у Бога, щоб через цього священика Господь відкрив їй Свою волю або якусь таємницю, то священик обов’язково благословить її на той шлях, що угодний Богу. Господь завжди поруч зі Своїми чадами, зі Своїми дітьми, але якщо людина не молиться, то ніякий старець їй не допоможе! Ми повинні завжди пам’ятати, що Христос поруч з нами, нам же потрібно бути в Святій, Соборній і Апостольській Церкві, ми повинні безперестанно молитися, і тоді в кожному священику, якого нам посилає Бог, ми зможемо знайти того старця, якого шукаємо.

З Намісником розмовляв ієромонах Інокентій

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: