Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

23.01.2020

Про Таїнства Покаяння та Причастя

lavra.ua

У багатьох людей виникають питання, як правильно підготуватися до Таїнств Покаяння та Причастя, як потрібно готуватися до вінчання, що таке Соборування і як часто до нього потрібно прибігати, а також що робити, якщо хтось із рідних чи близьких страждає від важкої хвороби? На ці питання ми і спробуємо надати відповіді.


В першу чергу хотілося б відзначити, що Таїнства Покаяння та Причастя хоч і тісно пов’язані, але все ж їх не можна розуміти як щось одне ціле. Так, перед Причастям Святих Христових Таїн за усталеною традицією люди сповідаються і в Таїнстві Покаяння отримують прощення гріхів, але сповідатися можна в будь-який час, коли людина відчуває в цьому необхідність, відчуває спрагу очистити свою совість і бажання виправити своє життя.

При підготовці до сповіді потрібно осмислити своє життя і згадати, чим ми згрішили проти Бога і ближніх. Найкраще «пройтися» по десяти заповідям Закону Божого. Варто подумати і, можливо, навіть записати все на аркуші паперу, щоб під час сповіді не розгубитися і нічого не забути, чим ми згрішили. Багато авторитетних духівників рекомендують готуватися по книзі отця Іоанна Крестьянкіна «Досвід побудови сповіді».

Коли людина готується до Святого Причастя, вона повинна пам’ятати, що вкушає Тіло і Кров Спасителя, за допомогою чого з’єднується найтіснішим чином з Богом і стає причасником і спадкоємцем вічного життя. Причастя звершується вранці під час Літургії святителя Іоанна Златоуста або святителя Василя Великого, у Великий піст – за Літургією святителя Григорія Двоєслова, яку на деяких парафіях звершують ввечері. Щоб достойно причаститися, повинно підготувати себе постом, який віруючі люди зазвичай тримають три дні з молитвою. Якщо людина перебуває при смерті, або ж трапилася якась особливо небезпечна, екстремальна ситуація, що несе загрозу життю людини, Причастя можна в таких випадках приймати і не натщесерце, навіть якщо приймали їжу. Природно, що для хворих, вагітних і тих, хто годує груддю, пост попускають. Під час підготовки обов’язково слід з усіма помиритися, намагатися більше молитися, читати Священне Писання, не вживати м’ясні та молочні продукти, яйця, утримуватися від подружніх відносин. Напередодні Причастя ввечері необхідно бути присутнім на вечірньому богослужінні і сповідатися в гріхах. Часто сповідь проходить і вранці: або перед Літургією, або після співу молитви «Отче наш». Якщо в храмі або монастирі кілька священиків, то один може звершуювати Літургію, а інший під час богослужіння сповідувати.

«Причастя єднає нас з Самим Владикою, — говорить святий Симеон Новий Богослов, — і ми насправді стаємо в цьому Таїнстві причасниками Самого Тіла Його і Крові. Ми через їжу стали смертні, і відпали з раю, і відокремили себе від Бога, а тепер через причащання знову приймаємо життя вічне. Таким чином звільняючись від тління, ми з’єднуємося з Безсмертним Богом, Який заради нас став смертним у втіленні».

Це Таїнство вводить нас в нову реальність, до якої всі ми покликані Самим Христом Спасителем. «Щоб усі були єдине» (Ін. 17:21), — говорить Господь, і єдність ця можлива тільки в одній інституції — боголюдському організмі — Церкві Христовій. Єдність людського роду, який причащається від єдиної Чаші — ось той ідеальний стан, до якого ми покликані ціною життя Христа Спасителя. Тільки в канонічній Церкві звершуються справжні Таїнства, тому в розкольницьких організаціях причащатися не можна, адже в розколі немає благодаті.

Під час підготовки до Святого Причастя потрібно прочитати три канони: Канон покаянний до Господа нашого Іісуса Христа, Канон молебний до Пресвятої Богородиці і Канон Ангелу Хранителю, а також Послідування до Святого Причастя. Всі ці тексти поміщені в книзі «Молитвослов». Крім того, в день Причастя з півночі не слід ні їсти, ні пити. З ранку прийти, не запізнюючись, на службу, і коли почнеться Причастя, благоговійно підійти до Святої Чаші, хрестоподібно склавши руки на грудях. Після прийняття Тіла і Крові Христових слід відійти і прийняти запивку і шматочок проскури, після чого вислухати в храмі або самому прочитати вдома по молитвослову Подячні молитви після Святого Причастя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: