Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Коментарі

19.10.2018

Пам’ятка священнослужителям на випадок перевірки майна в храмі

митрополит Павел

Останнім часом все частіше в здивуванні до нас звертаються архієреї, священики, просто миряни, щоб ми допомогли їм зрозуміти, що відбувається та роз’яснили, як потрібно поводитися в зв’язку з ініціативою Міністерства культури України провести опис майна канонічної Української Православної Церкви, яку незаконно називають «московською». При цьому чиновники не проводять опис майна в центрах інших конфесій, до яких вони належать, прихожанами храмів яких вони є, які діють на території України: римо-католиків, греко-католиків, баптистів, інших протестантських течій. Ми живемо в правовій державі, тому неприпустимо описувати те майно, яке було придбано віруючих народом, прихожанами, самим настоятелем та намісником.

Якщо говорити саме про Києво-Печерську Лавру, потрібно сказати, що в 1988 році нам передали Лавру в напівзруйнованому стані, багато праць було покладено на її відновлення, а сьогодні на нас зводять наклеп, що Лавра руйнується. На щастя, Лавра милістю Божою жодним чином не руйнується. Ці протизаконні укази покликані тільки до поділу народу, але ніяк не до його єднання та будування нашого суспільства.

Ми 25 років разом з братією невпинно працюємо, збираємо по крихтах те, що сприяє її духовному відродженню. Все, що є зараз в монастирі — це праці братії та небайдужих людей, але ніяк не тих, хто проводить такі беззаконні дії.

Тому, дорогі владики, батюшки, парафіяни, ми пропонуємо вам перевірену компетентними юристами пам’ятку, яка допоможе вам зорієнтуватися в тому, як потрібно себе вести в ситуації, якщо до вас прийшли з метою «опису майна». Вона послужить нам керівництвом з точки зору світського закону в тому випадку, якщо ми опинимося в подібній ситуації або, не дай Бог, під час захоплення святинь.

  • Згідно зі ст. 35 Конституції України Церква та релігійні організації в Україні відокремлені від держави. Це означає, що представники державних структур та приватні особи не мають права втручатися в розпорядження Церквою своїм майном.
  • Відповідно до ст. 17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійні організації мають право використовувати для своїх потреб будівлі та інше майно, що надаються їм на договірних засадах державними, громадськими організаціями або громадянами. Зазначене означає, що Церква, в разі використання нею на підставі договору оренди (оперативного управління) майна, переданого від держави, є повноправним власником такого майна на термін, встановлений договором.
  • Згідно зі ст. 19 ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, що належить їм на праві власності (будівлі, предмети культу, об’єкти виробничого, соціального та благодійного призначення, транспортні засоби та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності). Право власності релігійних організацій охороняється законом (ст. 41 Конституції України). Це означає, що ніхто з представників світської влади не має права вимагати звіту про майно, що належить Церкві на праві власності.
  • Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Це означає, що Міністерство культури, наприклад, не може підміняти і привласнювати функцію контролю Фонду державного майна (ст. 5 ЗУ «Про Фонд державного майна України», так як контроль за використанням державного майна, переданого в оренду, здійснює ФДМ). Уповноважені державні органи можуть перевірити збереженість тільки того майна, яке було передано Церкві державними органами.

Якщо в храм прийшли з перевіркою (інвентаризацією), необхідно:

  1. уточнити підставу перевірки (лист з проханням надати для перевірки церковне майно і культурні цінності), документи, що підтверджують посаду і правомочності представника державної структури;
  2. з’ясувати, яке саме майно хочуть перевірити представники державних структур;
  3. вимагати надання копії акту прийому-передачі майна від державного відомства релігійній організації (Церкві), інвентарні картки обліку основних засобів (балансові документи або інші) на будівлю і цінності, які підтверджують, в тому числі, право власності за державою на вказане майно;
  4. тільки після надання підтверджуючих передачу цінностей і майна документів (акт прийому-передачі), надати для обстеження саме ці цінності і майно, які відображені в актах;
  5. при спробі описати церковне майно, яке є власністю релігійної організації і не передавалося від держави, враховуючи, що така вимога є незаконною, відмовити в цьому.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: