Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Проповіді

25.02.2024

«Нерозважлива і неприродна в людині гординя…»

митрополит Павел

У першу підготовчу седмицю до Великого посту, яка іменується Неділею про митаря і фарисея, Церква пропонує нам притчу про те, якою має бути справжня молитва християнина. Молитва – це не просто розмова з Богом, це велика справа спасіння людської душі. Через молитву людина отримує дари благодаті. У молитві людина дякує Богу як Благодійнику за безперестанні милості та славить Його як Вседосконалого Творця і Промислителя.

Фарисей і митар разом прийшли в храм Божий помолитися, але винесли з храму неоднаковий плід молитви. Митар пішов у свій дім більш виправданий Богом, ніж фарисей. Увійшовши до церкви, фарисей молився так: «Боже, дякую тобі, що я не такий, як інші люди – грабіжники, неправедні, перелюбці, або як оцей митар. Пощу двічі на тиждень, з усіх моїх прибутків даю десятину». Зовсім не так молився митар. Він говорив мало, але з великою скорботою про свої гріхи, не піднімаючи голови, бив себе в груди: «Боже, будь милостивий до мене грішного!». І ось результат: митар пішов із церкви додому виправданим, хоча був грішником, а фарисей – ні, хоча й робив справи законної правди (див. Лк. 18;10-14).

Якщо ми справді бажаємо в прийдешньому посту принести щире покаяння у своїх гріхах і очистити свою совість, то потрібно зрозуміти, з чого має розпочатися, за вченням Святої Церкви, наше приготування до цієї великої справи. По-перше, потрібно сокрушити в собі гордість, яка гніздиться в серці кожної людини, і пробудити в собі смиренність.

Згадаймо про нашу цілковиту залежність від Бога і про Його безмежну велич над нами: і ми зрозуміємо, які ми малі й незначні, яка нерозважлива і неприродна в людині гордість. Батько і зразок гордості є диявол; а зразок смирення – Господь наш Іісус Христос.

Тому нам необхідно відкинути гордість і проникнутися смиренням перед Таїнством Покаяння, щоби водночас відректися від диявола і стати справжніми послідовниками Христа. Амінь.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: