Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Проповіді

13.12.2015

Неділя 28-му після П’ятидесятниці, день пам’яті св. ап. Андрія Первозванного

архимандрит Поликарп

Браття і сестри!

Сьогодні ми з вами урочисто святкуємо пам’ять святого апостола Андрія Первозванного. Він близький до нас тим, що приніс нашим предкам благу звістку, Євангеліє про те, що Господь наш Ісус Христос закликає нас до Свого Небесного Царства. Сповіщено глаголи вічного життя, що дають нам справжнє буття, справжню насолоду, непідробне щастя, якому немає подібного для людства.

В Євангелії, що звучало за богослужінням, ми чули про те, як Господь наш Ісус Христос в один із суботніх днів зайшов до синагоги і побачив там скорчену жінку, яка не могла випрямитися — і з цією неміччю вона перебувала тривалий час.

І Господь сказав: «Відпущено тобі твою недугу», — і поклав на неї руки, і в той момент вона одужала. Начальник синагоги почав дорікати Спасителю за те, що не належить віднімати у людей цей суботній день, але Господь відповів: «Ви — лицеміри, ви неправильно розумієте Священне Писання», — і відразу ж привів приклад з найзвичнішою в повсякденному житті.

Він запитав: «Лицеміри! Чи кожний з вас не відв’язує свого вола або осла від ясел і не веде його поїти? Цю ж жінку, дочку Авраама, що її сатана зв’язав ось вісімнадцять років, не треба було від цих узів звільнити в день суботній?» (див. Лк. 13:10-17). І прості люди, які почули ці слова Спасителя, вони раділи, що Господь дарує їм таке благо в житті.

Сенс цього уривка нас багато чому навчає, змушує задуматися. Наприклад, чому Господь так попускає, щоб бісівські сили діяли на нас, а ми страждали? Чому начальник синагоги, людина, здавалося б, найбільш шанована в зібранні, яка найкраще повинна знати Священне Писання, дозволяла собі дорікати Спасителю. Чому сучасники Христа, з якими Господь спілкувався, викривали Спасителя, викривали його як грішника, як порушника заповідей Божих?

Нашим праотцям Адаму і Єві в раю, ще до гріхопадіння, Господь дав заповідь трудитися, дбати про райський сад. Після гріхопадіння, коли прародителі пали, Господь сказав Адаму: «Будеш трудитися в поті чола свого». Труд для людини, для нас з вами — не тільки покарання, але це, перш за все, Божа милість.

Тому що тільки в труді ми можемо проявляти себе як свідому істоту, як Божий образ, створений за подобою Божою. Ми можемо творити, і в цьому бути співпрацівниками нашого Творця. Апостол Павел говорить: «Той, хто не працює, хай не їсть». Але заповідь Божа обмежує цей рух. Яка це заповідь? Одна з тих десяти заповідей, які Господь дав на горі Синай святому пророку Мойсею. Четверта заповідь звучить так: «Шануй день суботній…»

Ми з вами знаємо, що Бог є любов, і Він нас любить, і Бог про нас піклується більше, ніж ми самі про себе дбаємо.
З усіх десяти заповідей в чотирьох Господь встановив правила життя по відношенню до Себе, а в інших шести — по відношенню до людей. Більшу кількість заповідей Господь дав для керівництва людей — як жити з тими, хто тебе оточує, один з одним, а також в четвертій заповіді Господь вирішив тільки один день тижня Йому присвячувати. Не всі сім днів бути в храмі, навіть не шість, а тільки один день.

Тому можна і потрібно попрацювати заради Бога, бути на богослужінні. Але служба Божа триває лише дві години, три години, а решту часу доби як нам повинно проводити? Людина для себе заробляє на хліб насущний, в сьомий день Господь дає спокій нашому тілу, нашій душі, нашому розуму від звичайного заробляння грошей. Тобто ми повинні з вами відпочивати. А для чого ми повинні відпочивати? Для того, щоб сили наші і тілесні, і душевні поповнити на наступний трудовий тиждень. Це і є — день, присвячений Богу.

І знову ми побачимо безмежний прояв любові Бога. Господь про нас піклується. Щоб ми не перевтомилися, щоб сили залишилися. Щоб могла людина і в поті чола, тяжкою працею заробляючи хліб насущний, деякий час відпочивати. Ось в чому полягає освячення дня спокою.

Тому за молитвами святого Андрія Первозванного, хай допоможе нам Господь дотримуватися Його Божественних заповідей, які відведуть нас від гріха і приведуть в Царство Небесне. Амінь.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: