Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

26.02.2020

Книга «Слова пустельника. Про вічне і насущне, про горнє і долішнє»

Серикова В.

001

Подвиг пустельницького життя, початок якому покладено великими аввами перших століть християнства, сьогодні відомий одиницям. Але і в наш час Господь призиває тих небагатьох, хто здатний засвоїти аскетизм древніх пустельників. З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія і Намісника Києво-Печерської Лаври митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла у видавництві «Горлиця» вийшла нова книга «Слова пустельника», в якій опублікована унікальна бесіда з кавказьким самітником ієромонахом Костянтином. Подвижник народився і виріс в Україні, отримав тут вищу медичну освіту. Однак Бог судив йому інший шлях…

Отримавши благословення духоносних старців Києво-Печерської Лаври, він практично півстоліття присвятив освоєнню пустельницької науки. На вершини Кавказу отець Костянтин пішов зі своїм духовним собратом – в чернецтві Давидом. Приймав їх в пустинь духівник братства – преподобний Глинський старець схиархімандрит Серафим (Романцов, †1976). Згадуючи про початок їх шляху, отець Костянтин повідав знаменну історію, яка відкрила майбутнім подвижникам Промисл Божий: «Ми пішки попрямували до Холодної річки. Там казкової краси ущелина! Дуже мальовниче місце: стоять дві майже вертикальні скелі на відстані метрів шістдесят одна від одної. А між ними змійкою тече річка метрів сім шириною. На березі зарості вічнозеленого самшиту та м’якого моху. Ми його назбирали і влаштувалися там на нічліг. Старозавітний Іаків поклав камінь під голову і спав на ньому, а ми відпочивали на моху, як на подушці. Раптом вночі на галявинці зупинилося кілька машин, з них вийшла молодь. Вони гуляли, пили, танцювали. А ми буквально за тридцять метрів від них лежали в кущах. Нарешті компанія нагулялась і поїхала. Хоча вони нас і не помітили, ми трохи злякалися: що тут таке вночі робиться? 

         Вранці, коли Давид прокинувся, то сказав: “Нам боятися і соромитися нема чого. Попереду нас йде Богородиця і управляє наш шлях”. І брат розповів, що вночі в сонному видінні бачив Божу Матір з Богонемовлям біля грудей, Такою Вона зображена на іконі Знамення в центральній апсиді Сухумського собору. “Вона низько-низько до нас нахилилася, а потім піднялася і стала віддалятися в гори – показувала нам напрямок. Значить, нам туди за Нею йти. Вона нас покриває”. І ми натхнені і укріплені пішли далі до озера».

         Дванадцять років братія разом трудилися в горах в районі озера Амткел. Пізньої осені 1985 року отець Давид загинув при загадкових обставинах: імовірно його вбили в горах місцеві мисливці, що затаїли неприязнь на ченців. Після смерті друга отець Костянтин три роки провів в повному усамітненні. Згодом він заснував в горах Абхазії скит на честь Пресвятої Трійці, пустельне братство якого живе під його керівництвом і духовною опікою.

         За десятиліття, проведені в горах, ієромонах Костянтин отримував духовні поради і настанови відомих старців нашого часу – Глинського схиархімандрита Андроніка (Лукаша), прославленого в лику святих, схиархімандрита Віталія (Сидоренко), схиархімандрита Адріана (Кірсанова), архімандрита Іоанна (Крестьянкіна), архімандрита Кирила (Павлова) та інших отців, які досягли значного духовного успіху.

         Розніженому цивілізацією сучаснику важко навіть уявити температуру «печі», в якій очищаються від пристрастей і переплавляються в нову людину пустельники. Горнило гір витримують не всі. З тих, хто витримує, одних Господь зберігає від уваги людей до кінця, а на інших виконуються слова «І, засвітивши свічку, не ставлять її під посудину, а на підсвічник, і світить всім у домі» (Мф.5:15). Останніх відкривають для розради і повчання віруючих, як, думається, відбулося і в даному випадку.

         Отець Костянтин з тих, хто сподобився стати наступником святих отців колишніх днів. Хто дослідно знає заповіданий вузький шлях зі світу гірського – до Горнього і веде ним. У книзі «Слова пустельника» викладені унікальні історії з життя отця Костянтина, його досвід виживання в умовах дикої природи, розмірковування про нові документи, про цифрові технології, про багато найактуальніших питаннь нашого часу і про те, що на нас чекає, враховуючи духовну логіку подій. Духом Святим Господь дав Своєму подвижнику такі слова, що найскладніші і нерозв’язні питання нашого життя стають ясними і зрозумілими.

         Тепер безсумнівно, що була Його блага воля на цю зустріч і в підсумку – книгу, що не значилася ні в планах, ні навіть в думках. Але, видно, у православних ХХI століття зібралася така критична маса невирішених питань і непорозумінь, яка прорвала перепони неможливого, і Господь почув їх. Книга представлена в книжкових крамницях Києво-Печерської Лаври і на сайті інтернет-магазину lavra.com.

 

         Валентина Серікова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: