Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

09.11.2016

«Часи й роки достопам’ятних діянь…»

иеромонах Иннокентий

Преподобний Нестор Літописець, пам’ять якого звершується 9 листопада, відомий не тільки віруючим, які шанують його в сонмі преподобних Києво-Печерської Лаври, який нетлінними мощами засвідчив свою святість і спочиває в Ближніх печерах. Він відомий, перш за все, своїм творчим доробком, який представляє собою унікальне явище для вивчення богословами, для історичної науки, руської словесності. Він був сучасником преподобних Антонія і Феодосія Печерських, випросивши їх нести при цих угодниках Божих свій послух.

Його перу належать стародавні історичні свідчення подій, свідком яких він був сам або ж знав про них в переказах: «Повість минулих літ», «Сказання про святих перших чорноризців Печерських», «Слово про перенесення мощей преподобного отця нашого Феодосія Печерського», «Сказання про те, від чого отримав назву Печерський монастир».
До наших днів дійшли слова преподобного Нестора: «Велика користь буває від учення книжного». Не випадково ті, що притікають до мощей преподобного, просять примноження розумових сил, щоб жити так, як заповідав Христос, не відкладаючи справу свого спасіння на потім.
Кожна віруюча людина прагне того, щоб досягти тієї святості, про яку говорив Христос Спаситель під час Свого земного життя, і про що було записано святими євангелістами.

Але часто людина навіть не замислюється про те, який шлях предуготованний їй. Людина хоче зробити так, як їй потрібно, людина бажає того, що їй хочеться, і про те просить Бога.

Але на прикладі святого преподобного Нестора ми бачимо, що ніщо не може стати на шляху спасіння людини. Святий Нестор був людиною мудрою, і завдяки його трудам до нас дійшли відомості про історію Русі до її Хрещення, ми знаємо про житіє святого рівноапостольного князя Володимира, нам відомі історичні подробиці Хрещення Русі і її перетворення.

Преподобний Нестор не мав богословської освіти, але це не завадило йому і всім преподобним Печерським досягти головного — святості і розуміння справжнього значення земного перебування.

Під час земного життя вони здобули ту благодать, яка зараз сходить від їх цілющих мощей , і до якої всі ми прибігаємо не тільки в найважчі моменти життя, але і в моменти найбільшої вдячності за те, що святі стоять у Престола Творця і моляться за нас.

Їх молитвами стоїть світ, їх молитвами зміцнюється віруюча людина, їх молитвами стоїть і наш град Київ, і наша свята обитель.

Молитвами преподобного Нестора звершилося безліч чудес і зцілень. Преподобний є небесним покровителем Київських духовних шкіл, випускниками яких стало не одне покоління насельників Києво-Печерської Лаври.

Багато студентів, не відаючи, що Господь поклав на їх життєвому шляху обрання чернечого постригу, притікали до мощей преподобного Нестора, просили його про допомогу в навчанні, про заступництво в моменти спокус. Вони дивилися на раку з його мощами і розуміли, що тут, на землі, вони можуть зустріти те, з чим зустрічалися люди протягом століть.

Преподобний Нестор стоїть у Престолу Божого і молиться за кожного з нас. «Ваші головні викладачі богослов’я покояться в печерах», — сказав одного разу один грецький митрополит після відвідування печер.

І ми не можемо не погодитися з ним. Насправді люди, які пізнали Бога, нехай навіть якщо не володіли повнотою знань про Нього в богословському сенсі, бачили Його Таким, Який Він є — Милосердним, Лагідним, Добрим. І самі вони ставали такими. Вони досягли святості і зараз закликають кожного з нас до цього.

Молитвами преподобного Нестора Літописця Господь і нас умудрить, дасть розуміння і усвідомлення своєї гріховності, щоб за його заступництвом Отець наш Небесний всіх нас привів до найголовнішого — спасіння і заповіданої Ним єдності. І нехай збереже всіх нас Господь!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: