Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

16.05.2024

Золоті слова прп. Феодосія Печерського

прп. Феодосий Печерский

З братії прп. Феодосія одні були пісники міцні, інші ж міцні на бдіння… в любові перебуваючи, молодші підкорялися старшим і не сміли при них говорити, але завжди поводилися з покірністю і послухом великим. Також і старші любов мали до молодших, повчали їх, втішаючи як дітей улюблених. Якщо хто-небудь із братів у якийсь гріх впадав, його втішали, а епітимію, накладену на одного, розділяли між собою троє або четверо, з великої любові.

Прп. Нестор Літописець (+ 1114 р.). Повість минулих літ

 

Богослужіння

Коли стоїмо в церкві, як сміємо ми сміятися або творити шепіт? Припадає окаянний диявол і навіює нам творити сміх, шепіт та інші непотребства, коли ми стоїмо в церкві перед Небесним Царем: якої муки ми не гідні за це?..

Прп. Феодосій Печерський (+1074 р.). Повчання про кари Божі

 

Чернецтво

[Прп. Феодосій говорив, що] біси вкладають ченцям погані помисли, думки лукаві, розпалюючи в них бажання, і тим бувають зіпсовані їхні молитви. Коли приходять такі думки, слід відганяти їх хресним знаменням, кажучи так: «Господи, Іісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь».

Прп. Нестор Літописець (+1114 р.). Повість минулих літ 

 

Молитва

Молю вас, браття, щоб ми стояли на молитві зі страхом і любов’ю один до одного, і, молячись воістину, будемо говорити: «Нехай виправиться молитва моя, як кадило перед Тобою, воздаяння руку мою жертва вечірня». Якщо руки твої не чинили ніякого грабежу, — добре говориш: воздаяние руку мою. Тому оглядай твої руки і випробовуй, чи чисті вони від грабежу і хабарництва. Якщо ж ти грабував, або брав відсотки, або корчемний прикуп, або чимось когось образив, що заборонило Святе Письмо; то не говори, не піднімай рук своїх, поки не очистишся від усякого зла. Бо якщо попущенням Божим ти будеш піднімати руки, то молитва твоя мерзенна і неся від усякого зла. Бо якщо попущенням Божим ти будеш піднімати руки, то молитва твоя мерзенна і неприємна Богу.

Прп. Феодосій Печерський (+1074 р.).  Повчання про кари Божі

 

Ставлення до неправославних

Милостиню надавай не тільки [прихильникам] своєї віри, а й чужої. Якщо побачиш нагого, або голодного, або змерзлого, або того, хто потрапив у біду, чи то іудей, чи мусульманин, або єретик, або латинянин, або язичник, — усякого помилуй і від лиха визволи його, наскільки можеш, — і не позбавлений будеш нагороди від Бога. Адже Бог нині і Сам дивиться на невірних, як і на християн. У цьому віці іновірцям є піклування від Бога, а в майбутньому [віці] вони позбавлені будуть благої долі; а ми, що живемо у правій вірі, тут під охороною Бога, а в майбутньому віці спасенні Господом нашим Іісусом Христом.

Прп. Феодосій Печерський († 1074 р.). Послання до кн. Ізяслава

 

Твердість у вірі, Чадо, бережися неправовіруючих і всіх їхніх слів; оскільки наповнилася і наша земля [послідовниками] злої віри. [Знай], що спасає душу свою той, хто живе в правій вірі. Немає віри кращої, ніж наша чиста і свята віра православна. Бо живучи цією вірою, ми можемо [не тільки] гріхів позбутися і муки вічної уникнути, а й стати причасниками життя вічного і без кінця радіти зі святими, а тому, хто перебуває в іншій вірі, або в латинській, або у вірменській, не побачити життя вічного.

Прп. Феодосій Печерський († 1074 р.). Послання до кн. Ізяслава

 

Марновірства

Чи не по-язичницьки ми чинимо? Якщо хто зустріне чернеця або черницю, або свиню, або лисого коня, то повертається назад: хіба це не язичницьке? Бо це марновірство тримають за наущенням від диявола. Дехто вірить чханню, яке часто буває на здоров’я голові; але цим спокушає диявол, так само як і іншими звичаями й усякими оманами, що віддаляють від Бога, волхвуванням, чаклунством, запоєм, хабарництвом, прикладами (відсотками), крадіжками, брехнею, заздрістю, наклепом, бійкою, скоморошництвом, гуслями, сопілками та іншими іграми й непотрібними справами. Помічаємо й інші злі справи: всі ласі на пияцтво, на злі ігри, яким християни не повинні віддаватися.

Прп. Феодосій Печерський († 1074 р.). Повчання про кари Божі

 

Пияцтво

Біснуватий страждає не зі своєї волі й отримає життя вічне, а п’яний страждає зі своєї волі й зазнає мук вічних. Бо до біснуватого прийде священик, створить молитву і прожене біса, а до п’яного, хоча б до нього зійшлися всі священики з усього світу і створили молитву, то не прогнали б від нього біса самовільного пияцтва.

Прп. Феодосій Печерський († 1074 р.}. Повчання про тропарі та про пияцтво  

 

У скороченні з книги «Святе слово Древньої Русі (вислови давньоруських святих)»

Скл. диякон Георгій Максимов

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: