Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

28.06.2016

«Знаючи користь від посту, не позбутися її через недбальство…»

иеромонах Иннокентий

Насправді самими унікальними періодами церковного життя є періоди багатоденних постів. Святою Православною Церквою встановлено чотири таких пости — Великий, Різдвяний, Успенський і Петрів піст.

Два з них є суворими, за винятком великих свят, під час цих постів забороняється вживання риби. Також строгість Великого посту відображається в богослужінні, коли повна Літургія. звершується тільки в суботні та недільні дні, а по середах і п’ятницях служиться Літургія Передосвячених Дарів.

Зараз всі ми входимо в піст, який носить назву Петрового, так як закінчується в день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Відомо, що він був встановлений ще в перші століття християнства, правда, тоді він не був пов’язаний з іменами апостолів Петра і Павла, а призначався для тих, хто з тієї чи іншої причини не зміг дотримуватися строгості Великого посту.

Головною особливістю Петрового посту є те, що кожен рік його тривалість постійно різна і залежить від часу святкування Пасхи. Починається цей піст після Неділі Всіх святих, яка звершується в найближчу неділю після свята Святої П’ятидесятниці.

Святитель Іоанн Златоуст говорить так: «Тому прошу… щоб, знаючи користь від посту, що позбулися її через недбальство, і при його настанні не журилися, але раділи і веселилися».

Нехай цей піст не такий суворий, як Великий, але все ж не варто вважати, що його можна порушити, посилаючись на будь-які обставини життя або проблеми зі здоров’ям. Як правило, діти, люди похилого віку, вагітні жінки та важкохворі люди з благословення священика несуть послаблення, не дотримуються всієї строгості посту в усіх його приписах. Але завжди необхідно пам’ятати: період посту — це час, коли людина якомога частіше повинна бути в храмі, бути з Богом, побачити в своєму ближньому образ і подобу Божу.

Потрібно завжди пам’ятати, що піст даний нам для духовної радості усвідомлення того, що ми покликані до покаяння, для того, щоб в цей період ще раз нагадати самим собі про свою гріховність, також після Пасхального періоду хоча б ненадовго нагадати собі істинний сенс посту, який ми переживали у співах і богослужіннях Святої Чотиридесятниці.

І тоді, стаючи ближче до Бога, ми станемо ближчими один до одного, ми станемо досконалішими і хоч на трошки, але кращими, зможемо пробачити своєму ближньому навіть ті образи, які раніше здавалися просто непробачними. Для цього і наданий нам час пісних днів, час звернути особливу увагу на себе, на свій внутрішній світ і на свій духовний стан.

За словами святителя Василя Великого: «Піст — дар древній; піст — дорогоцінність отців. Він сучасний людству. Піст узаконений в раю. Таку першу заповідь прийняв Адам: «…з дерева знання добра й зла не їж від нього» (Бут. 2:17). А це: не їж — є узаконення посту і помірності». І пам’ятаючи цю першу заповідь, дану Богом нашим прабатькам в раю, будемо намагатися утримуватися не тільки від м’ясної і молочної їжі, будемо намагатися виправити себе, спробуємо викоренити в собі злість, нетерпимість, недбальство в молитві, неуважність до нестатків ближніх.

Якщо ми покладемо свої надії на силу Церкви, яка відроджує, і її Святі Таїнства, то Господь неодмінно торкнеться нашої душі, зміцнить нас, дарує нам нелицемірну любов, щоб всі ми з духовною радістю пройшли цей час посту і з тієї ж радістю в день їх пам’яті вшанували первоверховних апостолів Петра і Павла, які в найбільшій мірі з усіх послідовників Христа потрудилися на Його ниві і дякували Господу за всі Його великі благодіяння, які щедро і безперестанно виливаються на нас! І нехай збереже всіх нас Господь!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: