Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

12.08.2016

«Ти постиш? Втішай скорботних і плачучих; будь милосердний, покірливий, добрий, тихий, довготерпеливий…»

иеромонах Иннокентий

У ці дні вся повнота Православної Церкви вступає в період Успенського поста. За тривалістю з усіх багатоденних постів цей — найкоротший, але за строгістю він прирівнюється до Великого посту.

Починається він за два тижні до свята Успіння Пресвятої Богородиці, тому й носить саме таку назву.

І вже в перший його день Церква, як би укріплюючи віруючу людину в несенні цього тягаря, відзначає свято Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. Великим постом Хрест ізносять в Хрестопоклонну Неділю саме в середині посту.

Крім цих двох днів Хрест особливим чином в кінці вечірнього богослужіння виноситься втретє на свято Хрестовоздвиження. І тому саме початок Успенського посту є особливо урочистим, адже тільки тричі на рік відбувається подібне богослужіння — винесення з вівтаря і поклоніння Хресту.

Особливістю цього поста є і строгі обмеження в їжі, забороняється вкушання м’ясних, рибних і молочних продуктів. І тільки в день двунадесятого свята Преображення Господнього дозволяється вкушання риби, також як і у Великий піст в свята Благовіщення Пресвятої Богородиці і Входу Господнього в Єрусалим.

Природно, що для дітей, людей похилого віку, хворих тими чи іншими захворюваннями, для вагітних жінок строгість і цього поста може бути послаблена. Але для всіх нас важливо пам’ятати, що піст — це усвідомлення того, що людині необхідно виправитися, зрозуміти свої помилки, які вона зробила, задуматися над тим, що можна в собі виправити, як можна зробити себе хоч трохи краще…

Людині властиво помилятися, і немає жодної людини, в якої не було б гріха. Період посту, особливого, такого суворого, дає можливість людині побачити в собі ці гріхи, примиритися з тими, кого скривдила, постаратися знайти спільну мову з тими, на кого образилася, але, найголовніше, по-справжньому полюбити свого ближнього, постаратися побачити в ньому образ і подобу Божу. І в цьому важливо, дуже важливо, постійно відвідувати храм Божий.

Православне богослужіння умиротворяє людську душу, дарує спокій і врівноваженість, за богослужінням дається Божа благодать. А участь в Таїнствах Церкви — в Таїнстві Покаяння, Євхаристії наближає нас до заповіданої Христом єдності через Причастя від Єдиної Чаші.

Говорячи про істинне значення поста, святитель Іоанн Златоуст ніби запитує кожного з нас:


«Ти постиш? Нагодуй голодних, напої спраглих, відвідай хворих, не забудь ув’язнених. Утіш скорботних і плачучих; будь милосердний, покірливий, добрий, тихий, довготерпеливий, незлопам’ятний, благоговійний, істинний, благочестивий, щоб Бог прийняв і піст твій і вдосталь дарував плоди покаяння».


Свято, яким вінчається Успенський піст, по суті є сумною подією, коли згадується Успіння і поховання Божої Матері, але Церква зберегла для нас переказ про те, що Сам Христос прийняв Її душу в Свої Святі руки і тепер, по своєму Преставленні, Божа Матір є Найголовнішою і Найстараннішоюї Заступницею за весь людський рід.

Постараємося і всі ми в міру сил, можливості і старанності принести Богу сердечне покаяння, дари молитви і любові, до яких нас закликає Церква, щоб всі разом в майбутньому віці ми змогли возвеличити Господа Царя Слави на віки віків.

Ієромонах Інокентій (Підтоптаний)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: