Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Слово Намісника

11.06.2024

Слово Намісника Лаври на Вознесіння Господнє

митрополит Павел

Нині ми зустрічаємо прекрасне свято річного кола богослужінь, яке об’єднує нас великою радістю і ще раз доводить, що Христос переміг смерть. Господь переміг зло, Господь восторжествував, і ми в Його Воскресінні також переживаємо найпрекрасніші моменти життя, бо знаємо, що ми вже не діти гріха, не діти опору Божій волі, а сини й доньки Отця Небесного. Бо Господь наш Іісус Христос приніс Себе в жертву для того, щоб нас зробити дітьми Божими. Весь світ є співучасником гріха Адама. Якщо хтось каже, що це неправда, давайте подивимося на кожен день свого життя. Ми чинимо непослух Богу, батькам, законам, що зумовлюють людську долю в мирському суєтному світі. Ми все порушуємо, подібно до первородного Адама, який послухав свою дружину і порушив заповіді.

Сьогодні Господь утішив Своїх учнів, знову звершивши молитву, хоча Він багато разів являвся і відкривав їм сенс Богопізнання, все те, що необхідно людині для спасіння. Згадали апостоли, особливо Петр, слова, які Господь сказав: «…Я до Отця Мого іду… І Я умолю Отця, і дасть вам іншого Утішителя, що буде з вами повік, Духа істини…» (Ин.14:12-17).

Господь привів учнів на Елеонську гору, помолився разом із ними і став возноситися на небеса. Кожен християнин із нетерпінням чекає того часу, коли він долучиться до цієї великої радості й побачить те, про що говорить нам Святе Письмо: «Не бачило того око і вухо не чуло, і на серце людині не приходило те, що Бог приготував тим, хто любить Його» (1Кор. 2:9).

Святитель Філарет (Дроздов) говорить нам про те, що Господь, коли возносився на небо, благословляв, тобто Він не закінчив благословення, а залишив Його світові через святих апостолів, а надалі – послідовників, спадкоємців апостольської благодаті і служіння – священнослужителів. Господь дав Своє небесне благословення, і воно буде до останнього буття світу, коли Господь прийде у славі. Тому ми щасливі двічі, бо отримали спокуту від гріха, отримали безоплатно на віки, на все своє життя милість Божу і Його Святе благословення.

Після того, як Господь вознісся на небо, з’явилося два свідки. Один із них – пророк Ілля, який повинен буде ще раз прийти для свідчення про близьке Пришестя Спасителя світу, а другий – Мойсей, людина, яка вкусила смерть, яка була в пеклі, коли до Воскресіння Христового всі сходили в пекло землі. Він свідчить про милість Божу і про загробне життя, про те, що Господь спустився у пекло землі, щоб звільнити в’язнів, зруйнувати пута пекла і вивести звідти всіх, хто бажає милості й чекав пришестя у світ Христа Спасителя.  Вони сподобилися там почути проповіді Іоанна Предтечі, бо він скрізь проповідував, і навіть тим, хто перебував у пеклі, що сподобилися чути Мойсея і багатьох праведників. І коли Господь зійшов у пекло з душею як Бог, усі побачили красу буття Божого і людського, яке осяває кожну людину.

Повірте, Господь нікого не судить, Він платить або, точніше, віддає кожній людині за її посильну працю. Якщо наша праця була пов’язана з вірою, християнським життям, благочестям, людина отримає відплату в обителях Царства Небесного, тобто в домі Отця Небесного, де постійно перебуває Триєдиний Бог: Отець, Син і Дух Святий. Бо Єдинобожжя прославило людину і дало можливість бути не за природою, а за благодаттю, тобто милістю Божою, тими людьми, які бачили і знають Бога.

Пророк Ілля свідчить про те, що після Воскресіння Христового відбулася злагода неба і землі, раділо небо і ангели раділи. Вони були в печалі, як сказано в молитві з Літургії Василія Великого, що ангели не могли дивитися на таке страшне лиходійство – богоубивство, коли настільки озвіріло створіння, що підняло руку на Творця, Поживителя життя.

Господь відкрив розсудливому розбійникові вхід в обитель Царства Небесного і дає таку можливість кожній людині. Не треба бентежитися тим, що Господь нас залишив. Ні. Він нас не залишив, Він пішов, щоб підготувати місце для нас, як сказано в церковних піснеспівах, гімнах, і в самому Святому Письмі, що Господь не залишає нас занепалих. Господь говорив Марії та Магдалині: «Іду до Отця Мого і Отця вашого, і до Бога Мого і Бога вашого» (Ін. 20:17).

Сьогоднішній святковий день Вознесіння Господнього є для нас ще одним підтвердженням того, що чадолюбивий Отець посилає Свого Сина, щоб Він приготував нам можливість успадкувати життя вічне за те, що ми тут трохи потрудилися, а деякі сподобилися честі постраждати за Христа.

Є дві гори, які дорогі кожному християнину. Після Вознесіння Господь наш Іісус Христос на радість вірянам і для зміцнення їхньої віри залишив на Елеонській горі слід Своєї святої стопи. І сьогодні люди прагнуть доторкнутися до того місця, де стояв Спаситель. А Почаївська гора має слід стопи Божої Матері. Пречиста Діва залишила Свій благодатний слід, який напоює спраглих не тільки живою водою, а й усякою благодаттю від Сина за молитвами Божої Матері.

Я від усієї душі бажаю вам, дорогі браття і сестри, благодатного миру, любові один до одного і щоб те благословення, яке Господь преподав з Єлеона, до сьогоднішнього дня зберігало нас на життєвому шляху. Дай Бог усім вам здоров’я і вічного спасіння.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: