Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Бесіди

01.03.2024

Слово на притчу про блудного сина

свт. Іоанн Златоуст

«Батько ж сказав до нього: Ти завжди при мені, дитино, і все моє – твоє» (Лк. 15:31)

 

photo_2024-02-28_11-23-57Ти ніколи не відлучався від Моїх надр, ти не покидав Моєї Церкви, ти завжди слухав псалми і гімни, ти нерозлучно перебуваєш з ангелами, ти стоїш перед жертовником і з дерзновінням волаєш: «Отче наш, що єси на небесах!» (Мф. 6:9). А твій брат прийшов до Мене засуджений, присоромлений, з обличчям, що поникло до землі, і скрушеним і сумним голосом волав: «Отче, я прогрішився проти неба й проти тебе! Я недостойний більше зватися твоїм сином. Прийми мене як одного з твоїх наймитів!» (Лк. 15:18-19). Що Я міг зробити у відповідь на ці слова? Чи міг Я помилувати Мого сина, який прийшов до Мене? Засуджуй Мене, якщо гніваєшся. Я ж, будучи людинолюбним, не міг допустити, щоб зроблено було що-небудь нелюдяне. Не можу не помилувати Я того, кому дав життя, не можу не пожаліти того, кого породив зі своїх надр.

«Сину мій! Ти завжди при мені, дитино, і все моє – твоє» (Лк. 15:31). Небо – твоє, твердь – твоя, сонце – твій факелоносець, місяць – твоя поплічниця, зірки – твої свічки, повітря – твій годувальник і все, що в ньому, твоє, земля й усе, що на ній, твоє, море й усе, що в ньому, твоє, всесвіт – твій, Церква – твоя, жертовник – твій, тілець вгодований – твій, жертва – твоя, ангели – твої, апостоли – твої, мученики – твої, теперішнє – твоє, майбутнє – твоє, Воскресіння – твоє, безсмертя – твоє, нетління – твоє, Царство Небесне – твоє, все видиме й умоосяжне – все твоє. Я нічого не забрав у тебе, щоб віддати йому; не роздягнув тебе, щоб одягнути його. Чи не своїм добром Я був щедрий для нього? Чи не однаково Я Отець і твій, і його? І тебе шаную за доброчесність, і його милую за прекрасне повернення; і тебе люблю за твоє життя, і його за виправлення; і тебе милую за поведінку, і його за каяття; і тебе за твою терплячість, і його за повернення до мене.

 

«А веселитись і радіти треба було, бо оцей брат твій був мертвий і ожив, пропав був і знайшовся» (Лк. 15:32)

 

Хто, бачачи мертвого воскреслим, не зрадіє, і хто, знайшовши те, що втратив, не буде торжествувати? Піди й ти, сину мій, звеселися з нами, і тріумфуй з ангелами, і обійми зі мною брата твого, і заспівай разом із Давидом цю духовну пісню, достойну справжнього торжества: «Блажен, кому простилось беззаконня, кому гріх покрито, Блажен той, кому Бог вини не залічить, і в кого на душі нема лукавства» (Пс. 31:1-2).

Ви чули божественну притчу, дізналися її зміст і бачили її значення. Зрозуміли, наскільки людинолюбний Господь ваш, наскільки Він незлобивий. Отже, прибігнемо до Нього з чистим серцем, заспіваймо Йому одноголосно: «Владико, Господи Людинолюбче, Єдинородний Сину Божий, згрішили ми на небо і перед Тобою, вже не гідні називатися синами Твоїми, але уповаємо на Твої щедроти, маємо заставою Твоєї людинолюбності Твій Чесний Хрест, який Ти претерпів заради нас, маємо посередників Твого милосердя – колишню блудницю та колишнього розбійника».

Через них і ми, і всі грішники поспішимо прибігнути до Твоєї людинолюбності. Як їх Ти зробив славними і блаженними, Господи, так і нас, що припадають до Тебе, помилуй. Як мертвих Ти воскресив, будучи розп’ятим на Хресті, так і нас, умертвілих гріхом, воскреси за великою Твоєю людинолюбністю, щоб нам бути разом зі спокутуваними ціною Твого Воскресіння. Говорячи це, будемо очікувати, щоб і нам сказав Владика наш Христос: «Нехай вам станеться за вашою вірою!» (Мф. 9:29). А ви, які повинні сподобитися дарів Хрещення, відкинувши всяку сторонню думку і душі ваші спрямувавши до Небесного Нареченого, вкусіть благодать Святого Духа.

«Господь близько! Ні про що не турбуйтесь» (Флп. 4:5–6). При дверях Спокутувач, Лікар поруч із віруючими, лікарня відкрита, ліки готові, купіль на всіх чекає, благодать розкрилася, духовний одяг виготовляється Отцем і Сином і Святим Духом. Блаженні удостоєні носити цей одяг! Вам залишається тепер запалити світильники вашої віри і щедро влити єлей благочестя, щоб вночі, коли пролунає голос: «Ось, наречений іде» (Мф. 25:6), вам можна було вийти назустріч Йому з сяючими світильниками, тріумфуючи і радіючи, і волаючи: «Благословен той, що йде в ім’я Господнє!» (Мф. 21:9).

Йому слава і держава, нині і повсякчас і на віки віків! Амінь.


Джерело: Творіння святого отця нашого Іоанна Златоуста, архієпископа Константинопольського, в російському перекладі. Видання СПб. Духовної Академії, 1902. Том 8, Книга 2, На притчу про блудного сина, с. 646-653.

 

Джерело: Творіння святого отця нашого Іоанна Златоуста, архієпископа Константинопольського, в російському перекладі. Видання СПб. Духовної Академії, 1902. Том 8, Книга 2, На притчу про блудного сина, с. 646-653.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: