Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Духовна скарбниця

20.04.2024

Що необхідно для спасіння?

прп. Паїсій (Величковський)

Раджу вам старанніше читати Божественне Писання і вчення святих і богоносних отців наших, яким дано благодаттю Пресвятого Духа розуміти таємниці Царства Божого, тобто істинний зміст Священного Писання; в їхньому духовно просвітленому вченні ви знайдете все, що потрібно для спасіння.

І я грішний, по скудоумству моєму, відповідаю на запитання ваше: Бог Премилосердний здійснює наше спасіння Православною вірою, добрими справами і Своєю благодаттю.

Православна віра є та, яку містить єдина Свята Соборна і Апостольська Церква Східна; без цієї віри Православної ніяк не можна нікому спастися.

Добрі справи – це Євангельські заповіді, без виконання яких, як і без віри, також неможливо нікому спастися. Віра Православна без добрих справ мертва, і справи добрі без віри також мертві. Той, хто бажає спасіння, повинен мати і те, і інше разом: і віру Православну з добрими ділами, і діла добрі з вірою Православною, і тоді, за допомогою благодаті Божої, яка допомагає добрим ділам його, він спасеться за словом Христа, що сказав: «Без мене ж ви нічого чинити не можете» (Ін.15:5).

І треба знати, що Христос Спаситель, Істинний Бог наш, Який бажає всім людям спастися, поставив у закон добрі діла, тобто Свої спасительні заповіді Євангельські, однаково всім православним християнам, як ченцям, так і мирянам, які живуть із дружинами й дітьми, і вимагає від усіх православних християн найстараннішого їхнього виконання, бо Його святі заповіді не потребують великих тілесних праць, а лише одного доброго бажання душі: «ярмо бо» святих Його заповідей «любе й тягар» роблення їх «легкий» (див. Мф. 11:30) <…>

Такими є заповіді про любов до Бога і ближніх, про лагідність і смиренність, про мир з усіма і терпіння, про те, щоб від серця прощати ближньому образи, нікого не засуджувати, не мати ненависті, любити ворогів, творити милостиню і душевну й тілесну, і примушувати себе з усією ретельністю виконувати всі інші заповіді Христові, що у Святому Євангелії написані <…>

А жити в мирі з усіма настільки необхідно, що Господь вважав за потрібне не раз повторити Своїм святим учням і Апостолам: «Мир вам; мир залишаю вам; мир Мій даю вам» (див. Ін. 14:27). І де мир Христовий, там і Сам Христос; а якщо в душі немає миру, то немає там і Христа.

І терпіння необхідне для спасіння. Христос говорить: «У терпінні вашому стяжіть душі ваші» (Лк. 21:19); а терпіти треба не до відомого тільки часу, а до самої смерті: «Хто витерпить аж до кінця, той буде спасений» (Мф. 10:22). Хто від щирого серця прощає ближньому гріх його, тому й Бог прощає гріхи його. Хто не осуджує ближнього, той і сам не буде осуджений від Бога.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: