Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Бесіда з Намісником

10.02.2024

Питання — відповіді

митрополит Павел

111— Що робити, коли долає розпач? (Ірина, місто Київ)

— Відчай – це повна втрата надії на Бога. Справжня християнська надія – це не просто оптимізм і безплідне бажання чогось доброго, що походить від веселої вдачі, але вона – добровільна і плодоносна рішучість, і тому вона, як і віра, є чеснотою. У цій рішучості проявляється готовність переносити всі страждання, нести внутрішній і зовнішній хрест, за євангельським виразом. А головне, усвідомлювати, що кожен з нас поставлений на своєму місці Самим Богом і що ми нічого не принесли у світ, явно, що нічого не можемо і винеси з нього, і тому, хто має їжу та одежу, цим будемо задоволені (1Тим. 6:7-8). Також ми повинні виявляти відданість волі Божій у тому усвідомленні, що надія на Нього не посоромить (Рим. 5:5), що тим, хто любить Бога, все сприяє на благо (Рим. 8:28), і що якщо ми маємо Господа, то не будемо запитувати ні про що ні на небі, ні на землі (Пс. 72:25).

Християнська надія безпосередньо закликає до терпіння, без чого вона неможлива, тому святі отці навчають, що чеснота терпіння є рідною дочкою надії.

— У Старому Завіті людям було дано 10 заповідей, у Новому – Заповіді блаженств. Крім того, існує безліч різних церковних настанов і приписів. Владико, скажіть будь ласка, яка заповідь для християнина найголовніша? (Ілля, Одеса)

— Святі отці вчать, що цариця чеснот – це християнська євангельська любов. І як пише Іоанн Кассіан Римлянин, «ніяке слово недостатньо для того, щоб гідно зобразити любов, оскільки вона не земного, але небесного походження… Навіть мова Ангелів не в змозі досконало досліджувати її, оскільки вона безперервно походить від Великого Бога». Апостол Іоанн Богослов каже: «Той, хто перебуває в любові, перебуває в Бозі, і Бог у ньому перебуває» (1Ін. 4:16). Сам Господь Іісус Христос сказав Своїм учням на Таємній Вечері: «Хто любить Мене, той дотримається слова Мого; і Отець Мій полюбить його, і Ми прийдемо до нього і оселю в нього створимо» (Ін. 14:23). Якби ми відчували у своєму серці навіть найсолодші почуття любові і запевняли в ній найгарячішими словами, але не мали відповідних справ, то ми знаходилися б у самоомані, думаючи, що маємо справжню любов. Той, хто істинно любить, неодмінно і діє самовіддано. Тому ми повинні частіше відволікатися від світу і його розваг і зосереджувати думки на Богові, ходити до храму, брати участь у Таїнствах Церкви Христової, щодня молитися вдома. Неможливо знайти нічого дорогоцінного, нічого вище і нічого довговічнішого за любов. Бо, як вчить апостол Павел, «любов ніколи не перестає, хоч і пророцтва припиняться, і мови замовкнуть, і знання скасується» (1Кор. 13:8).

— Владико, благословіть! Ми з чоловіком хотіли запросити як хрещеного батька нашої дитини багаторічного друга сім’ї, якого ми безмежно поважаємо та любимо. Але він відмовляється, бо вважає себе негідним хрестити дитину. Підкажіть, будь ласка, як можна умовити людину брати участь у Хрещенні? Що робити, якщо вона відмовляється? Заздалегідь дякую! (Марина, місто Стрий, Львівська область)

photo5350718619144792029— Люба Марино! Бог нехай благословить Вашу сім’ю, дарує вам безліч Своїх благ та милостей! Якщо Ваш друг не готовий бути хрещеним батьком для немовляти, то краще його не вмовляти. Це ж велика відповідальність. Дуже важливо, щоб восприємник був глибоко віруючою, церковною людиною, добре знав основи Православної віри, міг виховати та наставити у вірі маленьку людину на всіх шляхах її дорослішання. Тому при такому виборі не потрібно керуватися сімейними зв’язками або, як це часто буває, вибирати добрих друзів, навіть якщо вони невіруючі. А постаратися належним чином підготуватися до Таїнства постом і молитвою і подбати, щоб майбутній хрещений батько дитини був тією людиною, яка все життя молитиметься за свого хрещеника і власним прикладом показуватиме образ доброго християнського життя.

Свої запитання надсилайте на адресу нашого сайту: lavrabesida@gmail.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: