Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Духовна скарбниця

13.04.2024

Ліствиця, що зводить на небо

прп. Іоанн Ліствичник

02448dadb3bbb39b0c1cf1cdaf0af38dЧетвертий тиждень Великого посту присвячений преподобному Іоанну Ліствичнику. Очищаючи себе покаянням у дні Святої Чотиридесятниці, ми звертаємося за молитовною допомогою до преподобного Іоанна Ліствичника. Його знамениті подвижницькі настанови, що поширилися під назвою «Ліствиця», дали преподобному Іоанну ім’я Ліствичник і принесли йому популярність у всьому православному світі. «Ліствиця» стала найважливішим посібником для подвижників, які шукають спасіння, і за всіх часів справляла благотворний вплив на них.

Слово 14. Про люб’язного для всіх і лукавого владику – черево (скор.)

Маючи намір говорити про черево, якщо коли-небудь, то тепер найбільше, припустив я любомудрувати проти себе самого; бо дивовижно було б, якби хто-небудь, перш ніж зійти до гробу, звільнився від цієї пристрасті.

 

Черевоугодництво є облудою черева; бо воно, і будучи насиченим, волає: «Мало!», будучи наповненим, і зростаючи від надмірності, волає: «Алчу».

 

Черевоугодництво є винахідник приправ, джерело солодощів. Чи скасував ти одну жилу його, воно випливає іншою. Чи загородив ти і цю, – іншою проривається і долає тебе.

 

Черевоугодництво є спокуса очей; вміщаємо в міру, а воно підбурює нас поглинути все разом.

 

Насичення є матір блуду; а утиснення утроби – винуватець чистоти.

 

Хто пестить лева, той часто приборкує його: а хто догоджає тілу, той посилює його лютість.

 

Якщо буває розпалення плоті, то треба приборкувати її стриманістю, у всякий час і на всякому місці. Коли ж вона вщухне (чого, втім, не сподіваюся дочекатися раніше смерті), тоді може приховувати перед іншими свою стриманість.

 

Будь господарем над своїм черевом, перш ніж воно тобою візьме гору, і тоді будеш змушений із соромом утримуватися. Ті, хто впав у рів беззаконь, про які я не хочу говорити, розуміють, що я сказав; цнотливі ж досвідом цього не пізнали.

 

Будемо приборкувати черево думкою про майбутній вогонь. Підкоряючись череву, деякі відрізали нарешті потаємні свої члени, і померли подвійною смертю.

 

Будемо уважні, і ми побачимо, що об’їдання є єдиною причиною потоплень, які з нами трапляються.

 

Розум посника молиться тверезо; а розум нестриманого сповнений нечистих мрій. Насичення черева висушує джерела сліз; а черево, висушене стриманістю, народжує слізні води.

 

Хто служить своїй утробі, і тим часом хоче перемогти дух розпусти; той подібний до того, хто гасить пожежу олією.

 

 

Обмежуй черево стриманістю, і ти зможеш заградити собі вуста; бо язик зміцнюється від безлічі страв. Всіма силами подвизайся проти цього мучителя, і не спи з неослабною увагою, спостерігаючи за ним; бо якщо ти хоча б мало попрацюєш, то і Господь негайно допоможе.

 

Міхи, коли їх розм’якшують, роздаються і вміщують більшу кількість рідини; а залишені в недбалості не приймають і колишньої міри. Той, хто обтяжує черево своє, розширює нутрощі; а в того, хто подвизається проти черева, вони стягуються мало-помалу; стягнуті ж не вживатимуть багато їжі, і тоді, за потребою самого єства, будемо пісниками.

 

Знай, що часто біс, пригнічуючи шлунок, не дає людині насититися, хоч би вона поласувала всіма харчами Єгипту і випила всю воду в Нілі.

 

Після пересичення нашого, цей нечистий дух відходить, і посилає на нас духа блудного; він сповіщає йому, в якому стані ми залишилися, і каже: «Іди, збури такого-то: черево його пересичене, і тому ти небагато будеш трудитися». Цей, прийшовши, посміхається і, зв’язавши нам руки й ноги сном, уже все, що хоче, робить із нами, оскверняючи душу мерзенними мріями й тіло витіканнями.

 

Дивна річ, що розум, будучи безтілесний, від тіла опоганюється і затьмарюється, і що навпаки, нематеріальне від багна стоншується й очищається.

 

Начальник бісів є занепалий денниця; а глава пристрастей є об’їдання.

 

Піст є насильство єства. Відкидання всього, що тішить смак. Погашення тілесного розпалювання, винищення лукавих помислів. Звільнення від кепських сновидінь, чистота молитви, світило душі, зберігання розуму, винищення сердечної байдужості, двері розчулення, зітхання смиренне, радісне скрушання, утримання багатослів’я, причина мовчання, страж послуху, полегшення сну, здоров’я тіла, винуватець безпристрасності, розв’язання гріхів, врата раю і небесна насолода.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: