Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Лаврський спів

До революції в Лаврі звершувалося щодня дванадцять Літургій, було більше трьох тисяч насельників. Спів був одним з найбільш пріоритетних занять.

За словами уставщика Лаври архімандрита Полікарпа: «Кожен, хто хоча б раз побував у Києво-Печерській Лаврі, завжди впізнає лаврський спів. Це переможний спів».

Лаврський спів був покликаний укріпити не тільки братію, а й усіх паломників, які притікали в монастир і намагалися знайти тут умиротворення. Лаврський спів допомагав людям знайти той душевний і духовний спокій, до якого покликані всі православні християни.

У Лаврі дотримуються всіх канонів і Устава Православної Церкви, але є і особливості, які мають місце тільки в Києво-Печерській обителі. Наприклад, Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського і Марііно стояння виконують співуче з канонархом, Акафіст Успінню Пресвятої Богородиці, який звершується соборно щосереди, також виконують співуче.

До революції в Великий піст Літургія Передосвячених Дарів звершувалася п’ять разів на тиждень.

Пов’язано це було як з традицією Студійського Уставу, так і з тим, що в Лавру, як в другий Єрусалим, прибувало дуже багато паломників, і кожного дня вони мали можливість причаститися.

Відродження Лаврського співу тісно пов’язано з іменами тих, хто співав на криласі ще до закриття Лаври — це схиігумен Агапіт, ігумен Пафнутій (в схимі Феофіл). Але найбільший внесок у цю справу вніс схиархімандрит Діонісій, якого більшість знає як отця Спиридона. Батюшка знав не тільки розспіви святкових богослужінь, але і буденних. І завдяки йому вдалося відновити ці розспіви.

Від отця Спиридона вдалося дізнатися, що раніше в Лаврі завжди співали на два криласа — не тільки святкові, але і буденні служби та Літургії. І завжди це виконувалося з канонархом. До революції в Лаврі була навіть загальноосвітня школа, в якій крім обов’язкового навчання загальноосвітнім предметам вчилися співу.

І учні цієї школи канонаршили на криласах. Зараз традиція звершувати богослужіння з канонархом в Лаврі також відроджена. На кожному криласі свій канонарх. У найважливіші моменти богослужіння два криласи збираються на середині храму і співають разом. Для цього звершується так званий «схід» обох хорів — наприклад, під час малого входу (на вечерні), великого славослів’я, Євхаристійного канону на «Милість миру» (на Літургії). Стають півчі тоді півколом, звернувшись до центру цього півкола. Регент управляє хором, а канонарх біля нього канонаршить.

Крім того, отець Спиридон знав і технічні особливості — де стояв регент, як розташовувалися на криласі голоси, і в який момент як саме потрібно було пересуватися за богослужінням.

Лавра продовжує своє відродження. Минуло не так багато часу з моменту її відкриття та відродження чернечого життя. Багато чого ще належить зробити, і повернути забуте. Але віримо, що молитвами Печерських святих і Покровом Пресвятої Богородиці один з прокименів «Співайте Богові нашому, співайте, співайте Цареві нашому, співайте» буде пробуджувати серця віруючих, знаходячи покладання надії в Бозі.


Свідченням особливого заступництва Пресвятої Богородиці в церковному житті Києво-Печерської Лаври є робота з дітьми. Так Господь закликає до служіння Йому не тільки дорослих мужів через постриг, а й самі чисті, світлі душі.

У січні 2009 року з благословення Намісника Києво-Печерської Лаври митрополита Павла і під керівництвом уставщика, регента лівого криласа братського хора архімандрита Полікарпа при Лаврі був організований дитячий хор. Співочий колектив створювався на перспективу — планувалося, що в майбутньому діти будуть співати за богослужіннями в храмі на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість», в якому на той час закінчувалися реставраційні роботи. В даний час дитячий хор співає за пізньою недільною Літургією в Аннозачатіївській церкві Лаври.

В даний час хоровий колектив складається з п’ятидесяти дітей різного віку. Варто сказати про те, що дитячий хор Києво-Печерської Лаври не обмежений у своїй діяльності тільки виконанням вокальних партій, співом на криласі, але всі учасники вокального колективу і їх батьки — одна дружна сім’я, об’єднана вірою в Бога, в якій стираються вікові межі і мирські соціальні умовності.
Діти приходять в Лавру на репетиції, прикрашають богослужіння своїм співом на криласі, і це їх об’єднує. Вбираючи благодатну атмосферу Києво-Печерської Лаври, діти долучаються до православних традицій і духовних цінностей, які вони потім пронесуть через усе життя.

Редакція сайту lavra.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: