Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Бесіди

06.02.2017

Лаврська «молодіжка» за участю митрополита Антонія (Паканича)

иеродиакон Иннокентий

004

Нагальні проблеми, з якими зустрічається сучасна молодь, часто залишаються без зрозумілої відповіді. Телебачення, інтернет, практично всі ЗМІ в більшості випадків тільки перевантажують кількістю інформації, що подається, але не допомагають знайти реальний спосіб вирішення конкретної проблеми. Добре, якщо людина не перестає вірити в існування істини, а шукає її там, де вона живе вже протягом тисячоліть — у Святій Церкві. Як радіє православний священнослужитель, коли бачить небайдужу молоду людину, яка щиро шукає найкраще і не задовольняється тим, що часто пропонує сучасний світ!

Під час лаврської молодіжної зустрічі, яка пройшла в Неділю про митаря і фарисея, учасники з радістю приймали у себе спеціального гостя — ректора Київських духовних шкіл митрополита Бориспільського і Броварського Антонія, керуючого справами УПЦ.

Владика Антоній запропонував обговорити питання, які завжди ставлять люди, що прийшли до віри. Піднімалися найрізноманітніші теми: церковний шлюб, православна сім’я і виховання в ньому дітей, правильне розуміння духівництва, ісихазма, інших важливих категорій духовного життя.

Обговоривши питання «високого порядку», учасники зборів продовжили розмову на більш прості, приземлені теми, але не менш важливі і потрібні. Обговорювали корисний і шкідливий вплив сучасних технологій, також в розмові прозвучали вагомі аргументи на користь того, яким способом не гріх заробляти на життя, який рід занять не суперечить тому, чому нас вчить Свята Церква.
Високопреосвященніший Владика запропонував почати з обговорення того, що значить жити з Богом, при цьому ті, що йдуть єдино вірним шляхом для кожної людини, повинні перебувати в церковній єдності, «…без якої не може існувати Церква». Ця загальна спрямованість повинна проявлятися і на цих молодіжних зборах, за словами високого гостя: «Бог присутній серед тих, що зібралися, і в їх серцях», так як зустрічі починаються зі співу акафісту, і тому в їх основі присутня молитва.

Також митрополит Антоній нагадав, що головне богослужіння — Літургія не може звершуватися без священиків, але також і участь мирян є необхідною умовою. Тому предстоятель общини «…веде її за собою і стоїть попереду неї перед престолом». При цьому треба розуміти, що «…перед Богом усі рівні, і у кожної людини є своя внутрішня боротьба».

Буває, що на шляху до Бога часто зустрічаються перешкоди, що приймають часом самий благообразний вигляд. Це може бути і чисто зовнішній, формальний підхід до благочестя або своєрідне посередництво між людиною і Богом, яке позбавляє особистого живого зв’язку з Творцем.

В Царство Боже можна увійти тільки з любов’ю і покаянням, скорботним серцем, як у митаря, а формалізм притаманний саме фарисейству, про який всі могли чути в Євангельському читанні.

Але трапляється, що замість того, щоб служити вказівником до Бога, деякі «ревнителі не по розуму» помилково намагаються стати нібито посередниками у спілкуванні з Господом, а насправді просто самостверджуються за рахунок довірливих людей.
І те й інше призводить до смерті, тому вкрай небезпечне в церковному житті.

Прикладом щирого, а не формального відношення з Богом, покладанням надії на Нього Одного є життєвий подвиг новомучеників і сповідників, пам’ять яких святкувалася в цей недільний день.

Владика поділився своїми глибокими переживаннями про те, коли вперше побачив місце розстрілу православних священнослужителів. Стійкість у вірі сонму новомучеників показує, що «…справжнє знання Бога проходить через все життя людини», — запевнив митрополит.

На жаль, також в недалекій історії бували випадки, коли люди вчені, які вважали себе богословами, не витримували випробувань і ламалися на допитах. У такий відповідальний момент людських сил не вистачає, і допомагає не зрадити інших, не втратити життя вічне тільки «…благодать Божа, яку встигла стяжати людина за попередній час життя».

Своє вступне слово владика Антоній закінчив словами про те, що саме на крові шанованих нині святих «…ми бачимо відродження церковного життя, хоча з власної вини не можемо повністю засвоїти подавану нам благодать».

Друга частина зустрічі пройшла в іншому форматі: молоді люди адресували питання гостю.

Першою вступила в діалог одна з ведучих зустрічей Кристина. У контексті того, що богослужіння і молитви транслюються по телебаченню або прослуховуються в запису, дівчина запитала: «Чи можливе використання технічних засобів для молитви?»

Митрополит Антоній наполіг на тому, що «…соборну молитву в Церкві ніщо не замінить». Хоча благодать може торкнутися людського серця різними способами, але треба прагнути до молитви в храмі. Також владика нагадав про різні види молитви, в тому числі безмовної, яку практикують православні подвижники-ісихасти. Але для тих, хто не досяг ще такого високого рівня духовної досконалості, необхідно слухати в православних храмах молитви і церковні піснеспіви, складені протягом тисячоліть.

Продовживши тему використання в духовному житті сучасних технологій, владика зауважив, що самі по собі вони нейтральні, але від того, як їх будемо використовувати, залежить наше ставлення до них. Він сказав: «Все, що дає технічний прогрес для користі людини, потрібно використовувати з обережністю», тому що підсвідомість людини все вбирає, і разом з хорошим людина може непомітно сприйняти шкідливе для душі. Тому владика закликав під час Великого посту, який наближається, мінімально користовуватися сучасними технологіями, а більше приділяти увагу читанню святоотецької літератури.

Найбільший інтерес у публіки викликало питання сімейного життя і виховання підростаючого покоління. На думку владики Антонія в даний час найбільш складним є «…подвиг сучасного сімейного життя». В сімейних відносинах основою повинна служити справжня любов. Шляхом одних заборон не можна добитися хорошого результату, тому протиотруту до гріха у дітей треба формувати з дитинства. Перш за все, потрібно в собі самому вирощувати Рай, щоб його в очах батьків побачила дитина. За словами Високопреосвященнішого Владики: «…найбільшу радість викликає Причастя Христових Таїн дітей, коли вони самі усвідомлено підходять до Чаші».

Також владика звернув увагу на важливість батьківського і церковного благословення шлюбу і застеріг молодих від швидких рішень під час стану закоханості, нагадавши, що «…справжня любов завжди передбачає жертовність, а не ейфорію».

Відповідаючи на питання про християнську поведінку в суспільстві, владика порадив розглядати своє життя в перспективі вічного, а не тимчасового життя, і пам’ятати, що «…життя Христа — приклад для всіх». Тільки смиренна людина може зійти на хрест, щоб потім воскреснути, а горда не захоче йти таким шляхом. Не потрібно намагатися всім сподобатися, але завжди корисно думати про смерть, яка нікого не мине. Перед тим, як приступити до Таїнства Сповіді, важливо визначити, що є головною цінністю, є стрижнем усіх бажань, до чого направлено серце. Тоді покаяння не буде формальним сухим переліком гріхів.

Відповідаючи на питання про часті випадки від’їзду за кордон для пошуку роботи, владика розповів про неминучі труднощі, з якими зіштовхуються наші земляки, намагаючись знайти щастя, переїжджаючи в інше місце. При цьому мовний бар’єр є однією з менших проблем в порівнянні з іншими. Навіть якщо по світським мірками все піде благополучно, «…можна заробити багато грошей, але втратити життя вічне».

Наостанок митрополит Антоній на прохання учасників коротко розповів про свої церковні послухи і складності адміністративної роботи.

Після подяки від учасників і організаторів куратор курсів ієромонах Гліб висловив прохання до ректора КДАіС, щоб в «молодіжці» брали активну участь викладачі і студенти духовних шкіл. Його Високопреосвященству були вручені сувеніри, і владика Антоній побажав усім цінувати подібні зустрічі і отримати від виступаючих «…максимальну духовну користь від досвіду справжнього християнського життя і спілкування з Христом».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.



Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: