Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Презентація

14.07.2018

Книга «Батюшки святі. Духівники і старці Києво-Печерської Лаври»

Серикова В.

Церковне життя наших днів дуже наповнене і різноманітне, а народ все одно озирається на всі боки — старців шукають. Навіть «мода» кажуть, пішла: неодмінно поїхати за порадою до старця. Чому так? Тому що шукають істинної духовності, розради і любові. Цією любов’ю, мудрістю і духовним багатством сповнені старці, про яких розповідає нова книга видавництва «Горлиця» під назвою «Батюшки святі. Духівники і старці Києво-Печерської Лаври», видана до 1030-річчя Хрещення Русі та 30-річчя відновлення чернечого життя в Києво-Печерській Лаврі з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія і Намісника Лаври митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла.

Старці Божі — це сіль землі, велетні духу, маяки, що вказують земним мандрівникам в сутінках буття шлях в Царство Небесне. Вони — вісь духовного життя християнина. Духоносні старці Києво-Печерської Лаври завжди були для православних отцями рідними. Вони витирали сльози народу, коли перо історії поринуло в кров, накресливши самі сумні її сторінки в роки безбожництва. Через їх убогі келії пройшли тисячі, через них Господь утішав і давав силу вистояти.

Незвичайні повісті про подвиги отців недавнього часу — це живий літопис Лаври в людях. Але їх потаємне духовне життя залишалася таємницею. Тут відкриті ті її сторінки, де Дух Святий крізь завісу матерії дає побачити, як Всесильний Бог діє в немічних створіннях, що полюбили Його всією душею. Як смертне стає безсмертним, грішне — святим.

У книзі зібрані матеріали про видатних духовних наставників Лаври в період з ХIX по XXI століття, що представляють безцінне джерело духовної мудрості найдавнішого монастиря, який наочно показує традицію старчества і діяльного окормлення народу. Зрозуміло, духівників і старців в Лаврі було більше, ніж тих, про кого оповідається в книзі. Тут розказано про тих з них, про кого збереглися записи минулих років і про кого вдалося зібрати відомості в наші дні. До речі, матеріали знаходили від України до Латинської Америки, куди в роки гонінь шляхи Господні привели лаврських подвижників. Милістю Божою в книзі зібрані виняткового роду свідчення про чудотворення Печерських отців, аналогічні яким зустрічаються лише в древніх патериках і житіях великих святих. Крайнє здивування охоплює, коли усвідомлюєш, що подібне могло відбуватися не сотні і тисячі років тому, а в наш час. І більш того — що ми про це до сих пір не знали. Воістину ці старці такі ж чудотворці, щедро наділені дарами прозорливості, зцілення і розсудливості, як і їх прославлені попередники. Особливу ціну мають їх пророчі слова, багато з яких вже справдилися, а інші справджуються на наших очах.

Багато важливих біографічних відомостей про прославлених святих (наприклад, про прп. Кукшу (Величко)) і відомих духівників останнього часу уточнені і виправлені за архівними документами. Загальновідомо, яке значне місце зайняв в історії Церкви і духовного життя народу «Патерик Печерський». Але подальша агіографія монастиря в силу різних історичних причин не велась, за триста років подібна робота здійснена вперше. Книга, яка пропонується читачеві, заповнює цей пробіл, представляючи найяскравіші особистості Лаври, зосереджуючись на їх потаємному духовному житті. При цьому «Батюшки святі…» прибирають дистанцію між читачем і діючими особами, тут найдавніший жанр житійної літератури рухається назустріч простому сучасному читачеві, залучаючи навіть початківців і невоцерковленних.

Нині останні великі старці, якими Господь осолив святу п’ядь землі на Печерській горі, піднялися вгору клином небесних птахів, обіймаючи крилами своєї молитви тих, хто залишився долу. Подвиг їх не менше перших подвижників, які самі говорили, що останні з них «постануть в Царстві Небесному вище перших чудоносних отців». Оскільки старці нашого часу служили Богу в скорботну лукаву годину, коли світ уподібнився «худобі нерозумній» і «полюбив шкідливі слова».

Старше покоління парафіян Лаври ще застало благодатних батюшок, що трудилися тут до закриття. Але більшість з нинішніх християн вже не зустрічало старців у своєму житті. Вони розгублені і збентежені тим, що відбувається навколо, їм не у кого спитати поради. Не від кого почути слова істини про сьогоднішній день. Але голос старців наших звучить зі сторінок цієї книги. Хто має вуха, щоб слухати — нехай слухає.

Главу з книги «Батюшки святі. Духівники і старці Києво-Печерської Лаври» — спогади 92-річного духівника Києво-Печерської Лаври архімандрита Аврамія (Куяви) «РАНІШЕ БУЛА ЛЮБОВ І ПРОСТОТА. ТОМУ І СТАРЧЕСТВО БУЛО» можна прочитати на сайті.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: