Топ-100

Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Статті

01.11.2018

Димитріївська субота…

иеромонах Иннокентий

Щорічно Свята Православна Церква переживає богослужбове коло. І слово «переживає» використано не випадково, тому що не тільки пригадується той чи інший святий, та або інша подія, те чи інше Господське або Богородичне свято, але все це заново переживається Церквою і всіма її членами. Всі ті, що беруть участь в богослужінні, заново всі разом слухають стихири, слова канону, моляться за Божественною Літургією та знову і знову, згадуючи події, які мали місце багато століть назад або зовсім недавно, переживають разом з усією повнотою Церкви життя, подвиги, страждання кожного зі святих.

Але є в богослужбовому році і особливі дати — це дні поминання спочилих. Всі ми знаємо про три заупокійні суботи Великого посту, про м’ясопусну суботу і Троїцьку батьківську. Але є в літургійній практиці нашої Церкви ще й Димитріївська заупокійна субота. Що ж це за день, і які події послужили тому, щоб цей день так укорінився і увійшов в богослужбову традицію Православної Церкви?

Згідно з церковним Переданням встановлення шанування спочилих в цей день виникло після неймовірно кровопролитної битви на Куликовому полі, яку очолив князь Дмитро Донський. Після цієї битви Русь назавжди позбулася півторастолітнього монголо-татарського ярма. Цієї суботи згадувалися всі воїни, які поклали душу за свободу своєї Батьківщини і за Православну віру. Вже з XV століття цей день стає загальним для поминання спочилих у всій Руській Православній Церкві, а в середині XIX століття святитель Філарет (Дроздов) писав: «Про Дмитрієву суботу постанови не знаю, крім передання нашого, руського. Може бути, поминання преподобного Сергія загиблих в Мамаєвій битві було початком загального поминання? Або, може бути, після смерті Дмитра Донського в найближчу після ангела його суботу визначили поминати його і сподвижників його, і, як і кожному при цьому, хотілося пом’янути і своїх спочилих, то поминання зробилося всезагальним».

Так Димитріївська субота і стала в нашій Церкві загальним днем поминання спочилих, і знаходиться в одному ряду з іншими Вселенськими заупокійними батьківськими суботами.

На значення поминання спочилих вказували багато святих отців, але ще один з перших мучеників за віру Христову святий священномученик Діонісій Ареопагіт говорить так: «Священнослужитель творить молитву над покійним і, після молитви, цілує його, а потім — всі, що стоять перед ним; в молитві ж просять нескінченну благість Божу, хай вибачить (Бог) спочилому всі гріхи, які через неміч людську були вчинені, і упокоїть його в мирі і країні живих, у лоні Авраама, Ісаака та Іакова, в місці, звідки видалені будь-яка хвороба, печаль і зітхання…» Цього Передання Церква дотримується і до цього дня…

Особливістю всіх заупокійних субот є те, що вони звершуються не в конкретний календарний день, але залежать від святкування Світлого Воскресіння Христового, а Димитріївська субота звершується в першу суботу, що припадає перед днем пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського (8 листопада за новим стилем).

І ось тепер щорічно в цей день у всіх храмах нашої Святої Православної Церкви звершуються заупокійні богослужіння за воїнів, які своє життя поклали за віру і Батьківщину, за тих, хто став жертвою військових конфліктів, а також за всіма одвіку спочилими православними християнами, які найбільшою мірою потребують наших молитов. Адже тільки за клопотанням Матері-Церкви можливо змінити загробну долю того, хто вже відійшов у інший світ. І кожен раз, коли ми звершуємо заупокійне богослужіння за спочилими, це є для них з нашого боку найбільша допомога і благість, яку вони тільки можуть відчути.

Нехай Господь упокоїть всіх спочилих родичів наших, прийме в цей день наші за них молитви, дарує їм спадщину Царства Небесного, щоб і ми в останній уготований нам день не втратили вічних благ і досягли тихої пристані Царства Небесного. І нехай збереже всіх нас Господь!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: