Онлайн трансляція | 12 вересня

Назва трансляції

Різне

14.07.2020

Дитячий фестиваль «Божі діти»

«Печерський Благовісник»

Журнал – Печерський Благовісник 2.2020В сучасному суспільстві Церква Христова відіграє не лише духовну, а й гуманітарну місію. Дедалі частіше монастирі та духовні обителі займаються різноманітними проектами соціального милосердя, виконуючи заповідь Христа: «Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть» (Мф. 5:7).

В Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі вже багато років діє Соціальний відділ, який приділяє увагу найбільш незахищеним верствами населення. Братія, що несе тут послух, відвідує лікарні, важкохворих людей, реабілітаційні центри для інвалідів, будинки для літніх людей та дітей сиріт.

Один з найпріоритетніших напрямів роботи — це допомога дітям-сиротам. В Святому Євангелії ми бачимо, що Господь наш Іісус Христос має особливе ставлення до дітей: «Дозвольте дітям приходити до Мене і не забороняйте їм, бо таких є Царство Боже» (Мк. 10:14).

Завдання батьків приводити дітей до Бога, навчати їх основам християнської віри та моралі. А хто ж подбає про дітей-сиріт?

Серед низки проєктів, які направлені на підтримку таких діток: сиріт, інвалідів, дітей позбавлених батьківської підтримки, дітей з неповних сімей, — можна виділити благодійний православний фестиваль «Божі діти».

Автор ідеї фестивалю архімандрит Гліб (Казьмірук) згадує, як з’явився задум провести дитячий захід: «Мені завжди найбільше було шкода дітей, які обділені батьківською турботою. На мою думку, Церква повинна пам’ятати про них. Потрібно залучати їх до церковного життя, проповідувати слово Боже. Думаю, що найлегше це зробити за допомогою творчості. Це те, що діти добре сприймають. Думка про дитячий православний фестиваль в мене назрівала вже давно. У 2016 році ієромонах Макарій (Коломієць) якось привів до мене своїх знайомих — співачку Лору Суперфін та її подругу Лілію, які хотіли разом з Соцвідділом організувати концерт у дитячому будинку. Але в ході розмови було вирішено, що треба створити більш масштабний проєкт — щоб під патронатом Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври зібрати в столиці дітлахів з усіх єпархій Української Православної Церкви».

017Намісник обителі владика Павел, розуміючи, як непросто буде втілити в життя такий амбітний задум: зібрати кошти, заповнити концертний зал дітьми (а це понад три тисячі місць), — все-таки благословив розпочинати підготовку.

Дійсно, вже з перших кроків стало очевидно, що не всі люди легко відгукуються на заклики про допомогу. Незважаючи на те, що захід благодійний і направлений на підтримку дітей-сиріт, всюди вимагали повну оплату — оренди концертного залу та інших приміщень, роботи всіх працівників, які мали здійснювати технічну підтримку концерту, тощо.

«Спершу нічого не виходило, — згадує архімандрит Гліб, — і це мене дуже засмучувало. Це були передпасхальні дні, я поїхав до Єрусалиму. Молився на Святій Землі, біля Гробу Господнього, у Віфлеємі, в Храмі Різдва Христового. Якось, коли я йшов похмурий, занурений у свої турботи, одна паломниця, Світлана Кузмінська, запитала в мене, що сталося. Я поділився з нею своїми клопотами. І вона сказала, що допоможе знайти гроші для проведення фестивалю. Відчувши неабияке полегшення, я возрадувався милості Божій і сказав: “Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі”».

Після повернення до Києва Світлана Олександрівна почала допомагати, взяла на себе вирішення фінансових та юридичних питань. Часу на організацію було обмаль, лише три тижні, адже концерт було приурочено до Міжнародного дня захисту дітей, який у світі відзначають на початку червня. На плечі всіх, хто брав участь у підготовці, — організаторів, благодійників, помічників, волонтерів, — лягала дуже велика відповідальність, оскільки все створювалося з нуля. Потрібно було придумати назву, концепцію, розіслати запрошення по єпархіях, підготувати концертну програму, зібрати артистів, творчі колективи, та вирішити цілу низку різноманітних питань.

018Але з Божою поміччю все вдалося владнати. І першого червня під девізом «Люди, об’єднані Любов’ю» в Національному палаці мистецтв «Україна» відбувся перший православний благодійний дитячий фестиваль «Божі діти».

Фестиваль мав успіх. Було очевидно, що і глядачам, і православним артистам потрібні такі заходи. Багато гостей, і дорослих, і малих, підходили подякувати організаторам. Тож сумнівів не залишилося, що фестиваль має стати щорічним.

І ось уже протягом чотирьох років на початку червня до Києва приїжджають дітлахи з усі куточків нашої держави.

«Наш православний дитячий фестиваль один з найбільших в Україні, — каже директор фестивалю Христина Гуржій, — тому для багатьох наших гостей він стає значною подією. Для дітей з регіонів неабияка радість приїхати в Київ, побачити велике місто, побувати на концерті. Дехто з діток має змогу відвідати Лавру та інші святині столиці».

Є серед гостей і такі, для кого поїздка на фестиваль точно залишиться в дитячих спогадах. Так, вихованці будинку-інтернату для дітей з обмеженими можливостями села Тетерівка Житомирської єпархії вперше приїхали на фестиваль у 2018 році. За словами їхніх вихователів, діти нікуди не виїжджали за межі свого регіону вже понад десять років.

«Діти тільки почули про те, що десь будуть їхати, то просто не давали проходу вчителям. А куди? А як? Чи точно поїдемо? Тепер в них стільки радості, щастя їх просто переповнює», — поділився враженнями протоієрей Дмитрій Терещук, який супроводжував маленьких мандрівників.

Щороку концертна програма має бути цікавою. Звісно, акцент завжди ставиться на тому, що це православний захід. Концерт починається з молитви. Першочергово можливість виступити мають православні артисти, колективи, хорові школи. Та щоб здивувати глядачів потрібно урізноманітнити програму, тому на сцені лунають не лише пісні, а присутні також і танцювальні, акробатичні, циркові номери. Крім того, поряд з маленькими артистами на сцені виступають і досвідчені виконавці, зірки вітчизняної естради — Іво Бобул, Наталія Валевська, Дмитро Клімашенко, Ніколо Петраш та інші. На виступ останнього маленькі глядачі чекають чи не найбільше. Так склалося, що відомий співак та композитор започаткував вже незмінну традицію — під час свого виступу виводити дітей на сцену. Діти швидко підхопили таку ініціативу і вже не чекають на запрошення. Тому за лічені хвилини весь сценічний простір заповнюється сотнями щасливих дітей.

Після концерту гості поспішають на фуршет, щоб поласувати святковим тортом та іншими смаколиками, а також отримати подарунки: іконки, релігійну літературу. За ці роки діти одержали книжечки: «Хрещення — перше свято життя», «Новий Завіт», «Акафіст Серафиму Саровському».

019Милістю Божою та зусиллями небайдужих фестиваль розвивається. Кожен рік з’являються нові ідеї. Наприклад, на четвертому фестивалі було започатковано конкурс малюнків. Діти з задоволенням підтримали пропозицію. Організатори отримали багато робіт. З найкращих було створено експозицію, яка прикрашала зали Жовтневого палацу.

«Кожного разу під час підготовки ми стикаємося з різними труднощами, — каже заступник директора фестивалю Катерина Дмитрук, — але Господь нас ніколи не залишає. Як і вдячність наших діток. Діти чисті душею, щирі в своїх думках, невимушені. Вони нас надихають працювати іще краще. Не зупинятися. Весь час придумувати щось нове».

І вже влітку фестиваль святкуватиме маленький ювілей — 5 років. Віримо, що цей захід доброти та дитинства зможе принести свої плоди. Крім того, як зазначає архімандрит Гліб, «задача стоїть якомога більше людей привести до спасіння душі. Але щоб не нав’язувати дітям свої переконання, а власним прикладом показувати їм правильний шлях. Сьогодні багато вчителів, але мало учнів. Господь сказав в Євангелії: “Істинно кажу вам: якщо ви не навернетеся і не будете як діти, не ввійдете в Царство Небесне” (Мф. 18:3). Тому ми повинні вчитися у цих діток любові, кротості, сердечної молитви».

Євгенія Путята, заступник директора фестивалю «Божі діти»
Зміст номеру

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Редакція сайту www.lavra.ua

Щотижнева розсилка тільки важливих оновлень
Новини, розклад, нове в розділах сайту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: